Jak naprawiać świat, czyli: o wielkiej przyjaźni na cztery łapy i dwa serca
- SPOTKANIE AUTORSKIE Z PISARZEM I OBROŃCĄ ZWIERZĄT TOMEM JUSTYNIARSKIM
Na specjalne życzenie dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1, w poniedziałek 9 maja Miejsko - Gminną Bibliotekę Publiczną im. W. S. Laskowskiego odwiedzili wyjątkowi goście: Tom Justyniarski z przesłodką chihuahuą: Lusią. Tom Justyniarski jest pedagogiem, pisarzem: (napisał 11 książek dla dzieci), obrońcą zwierząt, rzecznikiem prasowym Towarzystwa Obrony Zwierząt RP, pomysłodawcą i propagatorem tzw.: "Pedagogiki serca", inicjatorem pierwszego na świecie "Okienka Życia dla Zwierząt", zdobywcą Nagrody Drugiej po Noblu, nagrodzony w Wielkiej Brytanii Dyplomem Uśmiechu i Uznania dla Ambasadora Polskości w Anglii. Pisarz odwiedził w szkołach już ponad 300 tysięcy dzieci, pokonując wraz z Lusią 200 tysięcy kilometrów!
Od wieków w literaturze stosowane jest za pomocą różnych środków przypisywanie zwierzętom cech ludzkich. Nie ma żadnych wątpliwości, że zwierzę odczuwa bardzo podobnie do człowieka. Nie można więc zwierząt traktować przedmiotowo, bo nie są zabawkami. Tom Justyniarski wziął do jednej ręki swego pieska chihuahua Lusię a do drugiej ręki pluszową zabawkę i zaczął zadawać pytania. Dzieci z zaangażowaniem emocjonalnym dostrzegły wszystkie różnice i wymieniły odpowiedzi: oczy zwierzątka widzą, uszy słyszą, zwierzę ma w sobie krew koloru czerwonego i kości w kolorze białym, serce zwierzątka kocha i przywiązuje się na całe życie. Dlatego należy traktować zwierzę jak domownika i członka rodziny. Prawie każde dziecko chętnie wystąpiło głośno przedstawiając się, podając swoje imię i nazwisko oraz imię i nazwisko swego pupila, gdyż koncepcja, że nasze zwierzaki posiadają nasze nazwisko spotkała się z pełną aprobatą. Dzieci momentalnie połączyły te fakty z odpowiedzialnością, obowiązkami i wydatkami.
Nasz zacny gość uratował już ponad tysiąc zwierząt: 600 piesków, 200 kotków, 50 saren, 20 dzików, 30 bocianów, nie wymieniając jeży, ptaków... Został zatem urządzony konkurs wśród dzieci i okazało się, że większość z nich uratowała jakieś zwierzątko, najczęściej były to kotki i pieski. Podczas spotkania było dużo wzruszających historii, dających dowody na to, że zwierzęta kochają, tęsknią, czują strach, ból, złość, przywiązują się na całe życie i tutaj Tom Justyniarski nie zatrzymuje się, jak większość z nas by przewidziała. Nasz gość idzie daleko dalej...
Pierwszym krokiem jest zachęcenie dzieci do pisania opowiadań, opisywania przeżytych historii i przygód, co ma prowadzić do aktywnych czynności na drodze do spełniania marzeń. By marzenia się spełniały, wszyscy wiemy, że wystarczy tylko chcieć, a chcieć to znaczy móc.
Następnym krokiem jest wprowadzenie nowego obowiązkowego przedmiotu do szkół: lekcji miłości do zwierząt i przyrody, w myśl Św. Franciszka z Asyżu, że zwierzęta to nasi bracia. Dzieci, wychowujące się ze zwierzętami rzadziej chorują, mają lepszą odporność, prowadzą aktywniejszy i zdrowszy tryb życia, uczą się komunikacji z ludźmi i pewności siebie, mają mocniejsze więzi rodzinne i rozwiniętą inteligencję emocjonalną.
Zdaniem Toma wychowując nowe pokolenia z empatią w myśl tych zasad, jesteśmy w stanie zmieniać świat. Pamiętajmy o ginących na zawsze gatunkach zwierząt i zagrożeniu naszej planety.
przyciągnął rekordową liczbę uczestników. W konkursie wystartowało 68 uczniów z 19 szkół powiatu grójeckiego. Turniej został przeprowadzony w dwóch etapach. Półfinał obejmował test złożony z 59 pytań. Do finału, który odbył się 11 maja 2022 roku, podczas Tygodnia Bibliotek zakwalifikowało się 14 dwuosobowych zespołów. Tym razem uczniowie odpowiadali ustnie na wylosowane zestawy pytań. Temat przewodni turnieju „Dom siedmiu pokoleń – Mała Wieś” pozwolił uczestnikom na poznanie historii majątku, który przed nacjonalizacją funkcjonował jako swego rodzaju przedsiębiorstwo. Centrum stanowił oczywiście pałac, przekazywany kolejnym pokoleniom. Finaliści musieli zatem zmierzyć się z dość obszernym materiałem opracowanym na podstawie regionaliów zgromadzonych w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Grójcu. Niektóre z nich zostały przekazane przez Pałac Mała Wieś, specjalnie na potrzeby konkursu.
W kategorii: klasy V-VI pierwsze miejsce zajęli uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Drwalewie: Zuzanna Jarosz i Sebastian Zaporski. Tuż za nimi była drużyna: Adam Komorowski i Adam Pietrzak z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Grójcu. Trzecie miejsce przypadło Adamowi Czerwińskiemu i Aleksandrze Mydłowskiej uczęszczającym do Publicznej Szkoły Podstawowej w Belsku Dużym. Miejsce IV zajęła Publiczna Szkoła Podstawowa z Zaborowa, która wystawiła zespół w składzie: Michał Korczak i Mateusz Wiśnik. Tuż za nimi byli: Mateusz Czamara i Julia Kiljańska z Publicznej Szkoły Podstawowej w Jasieńcu. Hubert Bąk i Karol Tomasik zajęli kolejne miejsce. Uczęszczają do Publicznej Szkoły Podstawowej w Ostrołęce. W grupie finalistów była też drużyna z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Chynowie: Łukasz Kacprzak i Anna Krupa.
W kategorii: klasy VII-VIII bezkonkurencyjni okazali się uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kruszewie: Dawid Domasiewicz i Maciej Orzeszak. Z odpowiedzi zdobyli maksymalną ilość punktów. Kolejny zespół ze szkoły w Ostrołęce: Wiktoria Czwarno i Paweł Lidak zajął drugie miejsce w starszej kategorii wiekowej. Uczniowie z Zaborowa: Natalia Kalinowska i Szymon Skwirowski osiągnęli trzecią, „medalową” lokatę. Reprezentanci Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Chynowie: Piotr Dobosz i Karol Jeżewski byli tuż za podium, jednak ze świetnym wynikiem. Drugi zespół z grójeckiej „jedynki”: Julia Łukomska i Nikola Rzeszotek zajął piąte miejsce. Dobrze wypadła również drużyna z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowej Wsi: Cyprian Kret i Konrad Szwedo. Uczniowie ci od kilku lat startują w turnieju. Niestety, na finał nie stawił się zespół z Publicznej Szkoły Podstawowej w Lewiczynie: Urszula Puncewicz i Aleksander Walczak. Szkoda, bo w rozgrywkach półfinałowych osiągnęli bardzo dobry wynik.
Wszyscy uczestnicy Turnieju dostali upominki przekazane przez zastępcę Burmistrza Gminy i Miasta Grójec – pana Jarosława Rupiewicza, który zasiadał w komisji konkursu i panią Kingę Majewską - dyrektora Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Grójcu, przewodniczącą Jury.
Konkurs oceniały również panie: Monika Kozłowska - Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Gminy i Miasta Grójec oraz Małgorzata Czacharowska - nauczyciel historii, zastępca dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Grójcu. Turniej zaszczycił swoją obecnością Burmistrz Gminy i Miasta Grójec - pan Dariusz Gwiazda.
Finaliści otrzymali monografię na temat grójeckiej biblioteki autorstwa doktora Remigiusza Matyjasa oraz bony podarunkowe do Empiku, ufundowane przez grójecką Bibliotekę.
Serdecznie dziękujemy nauczycielom, którzy podjęli się trudu przygotowania uczniów do konkursu. Były to: panie: Lilla Ambroziak, Dominika Dobrowolska, Magdalena Fidelus, Ewa Głowacka, Aneta Górska, Marzena Jankowska, Beata Łapot, Beata Ryńska, Joanna Szczepaniak. Nie mogło zabraknąć w tej grupie panów, którzy pracowali z uczniami: Czesława Cholewy, Bogusława Cieślaka, Waldemara Gorzkowskiego, Arkadiusza Kępki, Marcina Kocha, Daniela Wawryniuka, Krzysztofa Wójcika.
Warto podkreślić zaangażowanie pedagogów, którzy od lat przygotowują uczestników konkursu i pracują nad tym z uczniami nawet z kilku szkół. Nauczyciele finalistów otrzymali książkę Magdaleny Jastrzębskiej „Portret Klementyny”. Jest to zajmująca i bardzo ciekawa biografia żony Józefa Walickiego, pani na Małej Wsi.
Informujemy, że w dniu 9 maja o godz. 11:00 odbędzie się spotkanie z pisarzem i obrońcą zwierząt Tomem Justyniarskim.
Po spotkaniu będzie możliwość zakupu książek wraz z dedykacją i autografem autora w promocyjnej cenie 25 zł. Dostępne będą m.in „Psie troski”, "Mój przyjaciel Bocian" i "Kocia mama",
Serdecznie zapraszamy.
Konkurs plastyczny "Postać inspirowana mangą lub anime" - rozstrzygnięty
W dniu 26 kwietnia 2022 roku został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt.: „Postać inspirowana mangą lub anime”.
Wpłynęło do nas 12 prac, w kategorii I – 12 (dzieci i młodzież od 10 do 15 roku życia), II kategoria – 0 (młodzież od ukończenia 16 roku życia i dorośli).
Komisja w składzie :
Przewodniczący – Kinga Majewska, Dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Grójcu Członkowie – Beata Ulejczyk, Pracownik Działu Udostępniania – Wypożyczalnia dla Dorosłych
Aleksandra Suwarska, Pracownik Działu Udostępniania Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży
Przemysław Kowalski, prowadzący Klubu Mangi i Anime,
nie przyznała nagród głównych, postanowiła wyróżnić następujące osoby:
Magdalena Mirczuk
Helena Piechota
Irmina Ptasińska
Patrycja Zaręba
Pragniemy podziękować wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie.
Gratulujemy osobom wyróżnionym!
Rozdanie nagród 7 maja 2022, godz. 13:00 na Przystanku Biblioteka
Przystanek Biblioteka - 7 maja 2022
Szczegóły
Kategoria: Aktualności
Odsłony: 352
Spotkanie z profesorem Jerzym Bralczykiem 26 kwietnia 2022, godz. 18.00
Kategoria: Wypożyczalnia dla Dorosłych - Aktualności
Odsłony: 242
26 kwietnia (wtorek) o godz. 18:00 będziemy gościć wybitnego polskiego językoznawcę, specjalistę w dziedzinie mediów,
reklamy i polityki prof. Jerzego Bralczyka
Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Radosław Pawelec – językoznawca, ekspert z dziedziny kultury języka polskiego, poprawności języka prawnego i prawniczego, polszczyzny urzędowej, kultury wypowiedzi.