Wypożyczalnia dla Dorosłych - Aktualności

„Z miłości do prowincji ”

enerlichnowe1maleW ostatni czwartkowy wieczór gościliśmy panią Katarzynę Enerlich. Jak mówi o sobie jest bez reszty zakochana w Mazurach i rodzinnym Mrągowie. Prowincjonalna kobieta pracująca – dziennikarka, poetka, pracowała również w domu kultury, punkcie informacji turystycznej, urzędzie miasta, była opiekunką osób starszych, wystawiała swoje obrazy w toruńskim antykwariacie, chodziła na warsztaty z akwaforty, kurs informatyczny oraz kosmetyczny. Wiary w to, że w marzeniach Wszechświat potajemnie sprzyja, uczy się od Paula Coelho. Widzenia magii w małych miasteczkach – od Bruno Schulza i Marca Chagalla. Pewności, że warto przenikać w głąb dni – od Rainera Marii Rilkego. Zbudowała dom, teraz pisze książki, wiodąc wiejskie życie na „dwa psy i kota…”.

Czytaj więcej: „Z miłości do prowincji ”

Wycieczka „Cudze chwalicie a swego nie znacie”

kolazwycnowy1

Biblioteka w Grójcu ponownie zorganizowała dla Seniorów ciekawą wycieczkę po mnóstwu interesujących miejscowości. W większości dla nas nieznanych a przecież tak bliskich i oferujących wiele ciekawych atrakcji i co również ważne nie wiele trzeba wydać by zobaczyć tyle i aż tyle.

Czytaj więcej: Wycieczka „Cudze chwalicie a swego nie znacie”

Pożegnanie lata i powitanie jesieni na rowerze

rajdnowe1male

W niedzielny poranek po wypiciu ciepłej herbaty zebraliśmy się na grójeckim rynku i o godzinie 10:00 pięćdziesięciu uczestników wyruszyło na wspólny rajd rowerowy. Celem wyprawy było dotarcie do Gospodarstwa Agroturystycznego w Lisówku.

Czytaj więcej: Pożegnanie lata i powitanie jesieni na rowerze

Drzewo genealogiczne

genealog1male

Rozpoczęliśmy dalsza pracę nad poznawaniem naszych korzeni. Dowiedzieliśmy się jakie pochodzenie ma nazwisko każdego z uczestników warsztatów genealogicznych.
Cała historia związana z nazwiskami ma początki od nazw miejscowości, przezwisk oraz przyrody. Tym, którzy mieli bogactwo przyznawano ładniejsze nazwiska, za które słono musieli zapłacić. Biedniejsi otrzymywali pozostałe, czasem nawet ośmieszające człowieka.

Czytaj więcej: Drzewo genealogiczne

Warsztaty genealogiczne

gENEALOGIAmale1

Rozpoczęliśmy cykl warsztatów mających na celu zapoznanie się z losami naszych rodzin i poznaniu własnych korzeni. Odbędzie się 5 spotkań dotyczących tego tematu. Zajęcia poprowadził Pan Andrzej Zygmunt Rola-Stężycki, dyrektor Instytutu Genealogii, znany regionalista, autor wielu książek o regionie grójeckim m.in. Ciekawy Grójec, Grójeckie opłotki, Grójeckim traktem, Szlachta gniazdowa w grójeckiem.
O Genealogii Pan Andrzej jak nikt inny udzieli nam ciekawych informacji. Kiedy mówi się o czymś z pasją słuchacze zostają w pełnym tego słowa znaczeniu – zahipnotyzowani.

Czytaj więcej: Warsztaty genealogiczne