Wypożyczalnia dla Dorosłych - Aktualności

Nietypowa baba jestem - relacja ze spotkania z Anną Seniuk

 

Nietypowa baba jestem

Są takie spotkania, które na zawsze zostaną w mojej pamięci. Doskonała Anna Seniuk wraz z córką Magdaleną Małecką-Wippich stworzyły niesamowitą atmosferę na sali. Było radośnie, było donośnie, było szczerze. Było życzliwie. A takiej relacji mama-córka-mama życzę każdej rodzinie. Pewne pokolenie kobiet ma po prostu klasę. Możemy się od nich uczyć. Przy pełnej sali widzów nie kryłam wzruszenia… czas płynął nieubłaganie szybko…. za szybko.

Anna Seniuk jest jedną z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich aktorek. Zagrała w wielu przedstawieniach teatralnych, filmach i serialach. Do Grójca przyjechała nie jako aktorka, lecz autorka książki „Nietypowa baba jestem”, napisanej razem z córką Magdaleną Małecką-Wippich. Na wstępie aktorka wyjaśniła, dlaczego do współpracy nad książką zaprosiła córkę.

-„Pomyślałam sobie, że jeśli to ma być taka prawdziwa książka, to może nie taki nieznajomy dziennikarz będzie to prowadził, bo wiecie Państwo, ja jestem introwertykiem, jestem taką osobą dosyć zamkniętą, otwieram się przy ludziach, których znam […] co będzie mnie jakiś obcy człowiek pytał o moje różne intymne rzeczy? A poza tym myślę sobie tak – dziennikarzem to można manipulować, to znaczy mogę opowiadać to co ja chcę, jak chcę, a on tego i tak nie sprawdzi. Więc żeby być uczciwą poprosiłam Magdę.”

Magdalena Małecka-Wippich przyznała, że od początku uważała pomysł napisania książki o mamie za nepotyzm. Przyznała, że Anna Seniuk jest niesamowicie trudną, zamkniętą osobą. Kiedy podpisały umowę z wydawnictwem to w zasadzie mama zniknęła i była nieosiągalna. Ciągle była zajęta i robiła jakieś wymówki. Dopiero córka zaszła w ciążę, mama poczuła że to ostatni moment na napisanie książki.

Na komunię - dziennik babci

Anna Seniuk porządkując mieszkanie przed remontem zajrzała do pudeł z pamiątkami rodzinnymi. Oglądając fotografie po rodzicach, babciach, pradziadkach zdała sobie sprawę, że właściwie nie ma już o to kogo zapytać kto jest kto. Pomyślała, że trzeba jak najszybciej dla wnuków opisać: skąd jesteśmy, kim jesteśmy.

-„Kiedy dzieci i wnuki zaczynają interesować się rodziną, to znaczy wychodzą z tego młodzieżowego wieku, to najczęściej nie mają już o nią kogo spytać. Dużo więcej wiemy o ludziach renesansu, baroku, o ich dziełach, życiorysy, ciekawostki, a co wiemy o własnym dziadku, babci czy prababci? Jeżeli nie znajdziemy takiej informacji w internecie, no a nie znajdziemy, to nic nie wiemy. […] Nie raz myślimy jaki prezent im dać z okazji komunii, urodzin, imienin, jeszcze smartfon, jeszcze coś tam, ja myślę, że oni będą bardzo wdzięczni za ten albumik, za ten dziennik babciny czy dziadczyny kiedy dorosną, kiedy będą już tak po 40-stce”

Aktorka twierdzi, że starość jest wspaniałym wiekiem. Można mówić co się chce, gdzie się chce, o czym się chce. Najwyżej powiedzą, że ma coś nie tak z głową. Doszła dopiero niedawno do tego, żeby zwyczajnie cieszyć się z chwili, która właśnie jest.

W teatrze czułam przyjaźnie dobrych ludzi

Są takie mity, że w teatrze to jest zawiść i podkładanie sobie nóg. Anna Seniuk będąca w teatrze prawie 60 lat podkreślała, że nie odczuła żadnego dyskomfortu. Zawsze czuła tam wielkie, wspaniałe przyjaźnie dobrych ludzi. To nie jest tak, że konflikty między nimi są większe niż w innych instytucjach. Uważa, że są takimi samymi ludźmi jak osoby pracujące w innych środowiskach. Uwypukla, że miała wielkie szczęście, bo trafiła na wiele fantastycznych osób, które ukształtowały jej życie

-„Kiedy dostałam propozycję, aby wykładać w szkole […] poszłam do profesora Aleksandra Bardiniego, z którym miałam przyjemność się przyjaźnić razem z mężem i zapytałam –– Panie profesorze, ale jak to tak uczyć? A on powiedział mi dwa słowa, których trzymam się jak pijany płotu przez tyle lat. Powiedział – Nie kłamać.”

Anna Seniuk uważa, że naprawdę nie mogła mieć lepszego mentora, człowieka, który mógł poradzić. Młodzież jest bardzo wrażliwa, mądra, inteligentna. Nowy profesor jak coś zacznie kombinować albo coś kręcić, ludzie to wyczują. Młodzi ludzie to wyczują. Jeżeli czegoś nie wiedziała, mówiła o tym wprost. Szczerość buduje autorytet. Nie kłamstwo.

Irytacja dzieci

Magdalena Małecka-Wippich przyznaje, że pytanie jak to jest być córką Anny Seniuk, wprawiało ją w skrępowanie. Nie bardzo przecież wie, jak to być córką kogoś innego. Przyznaje, że ze względu na częstotliwość zauważania mamy w różnych miejscach, po prostu budziło to jej i brata irytację. To nie była pojedyncza sytuacja. Różne osoby zaczepiały mamę będąc przy tym nad wyraz wylewne. Nieznajomi z ogromną łatwością wyznawali jej miłość i uwielbienie. Popadali w zachwyty. Niektórzy chwytali mamę za rękę, prosili o zdjęcie, autograf. Jako 5-6 latkowie znaleźli na te krepujące sytuacje sposób- pokazywali ciekawskim język.

Bycie mamą to duże wyzwanie

Anna Seniuk wspomina, że kiedy sią zakochała i podjęła decyzje o ślubie oraz wyjeździe w podróż poślubną musiała zrezygnować z roli w „Chłopach”. Dostała w środowisku filmowym wilczy bilet. Na szczęście grała dużo w teatrze, więc nie odczuwała posuchy w zawodzie. Popularność czasami pomogła w zdobyciu szynki spod lady dla dzieci. Zdobywanie nowych umiejętności - jazda konno, jazda traktorem, oranie pługiem czy też dojenie krów- potrzebnych do granych ról, też pochłaniało trochę czasu z życia rodzinnego.

-„Dla aktorki bycie mamą to jest duże wyzwanie, np. wieczorem kiedy dziecku trzeba opowiedzieć bajkę, po głowie pogłaskać, przykryć kołderką, bo matki nie ma wtedy, prawda? No ale na szczęście był ojciec, który pracował w domu i opowiadał bajki.”

Obalamy wizerunek Anny Seniuk

Powstał wizerunek aktorki jako ciepłej, domowej osóbki. Córka Magdalena całkowicie temu zaprzecza. Mama gotowała, ale potem musieli jeść krupnik przez 4 dni. Na Wigilie zamawiała catering, a pierogi dostawała od świętej pamięci sąsiadki. W książce córka pisze: „mama jest raczej gwiazdy zaprzeczeniem. Nie ma szofera (…), nie korzysta z porad dietetyka, nie nosi futer ani drogiej biżuterii (…), nie ma własnego menagera (…), nie mieszka w ekskluzywnej willi”. Najbardziej podoba się jej, że mama nie chodzi na salony uzasadniając, że jak się leży w takim salonie, to tylko czas płynie a to jest marnowanie czasu.

-„Tak, ja tak czuję, że się starzeję. Bo jak tak leżę i słyszę tykanie tego zegara to tak myślę – Boże jak ten czas leci, a ja tu leżę, leżę, leżę i się starzeję. No i tu jeszcze jeden donos na mnie jest… No pisze, że jestem uparta, a ja nie jestem uparta. Nie jestem, nigdy nie zrobiłam awantury, nigdy nie walnęłam pięścią w stół, nigdy nie krzyczałam specjalnie, ale Magda uważa, że ja i tak powoli swoje osiągnę; po cichutku, cicha woda brzegi rwie, mówi – I tak postawisz na swoim.”

Ciągły ruch kontra spokój

Na zakończenie spotkania padło od publiczności pytanie dotyczące temperamentu aktorki. Z jednej strony jest ciągle w ruchu a z drugiej strony podkreśla w wywiadach, że lubi jechać na swoją wieś, gdzie ma spokój i cisze. Jak pytająca Małgorzata Rupiewicz zauważa trochę się to kłóci, jednak można pogodzić.

-„Tak, to jest mój azyl, moja prawdziwa natura to jest właśnie to, że ja zawsze lubiłam się zamknąć, pobyć sama, przez całe dzieciństwo były zmiany, przeprowadzki, ciągle miałam nowych nauczycieli, nowe przyjaźnie. Kiedy już się przyzwyczaiłam do jednego miejsca zaraz znów musiałam wychodzić przed klasę i się przedstawiać, zawsze to był taki wstyd, takie skrępowanie i ja nauczyłam się być sama. Mieliśmy małe mieszkanko, właściwie jeden pokój przez jakiś czas, więc uwielbiałam być na strychu, sobie znajdowałam stare jakieś książki, pisemka, w piwnicy sobie zrobiłam kącik i tam lubiłam sobie przesiadywać.”

Po części oficjalnej był czas na rozmowy kuluarowe oraz zdobycie autografów.

Kinga Majewska

seniuk sp

Spotkanie autorskie z Anną Seniuk - 21 czerwca 2022 r. godz. 18:00

plakat

Spotkanie z profesorem Jerzym Bralczykiem 26 kwietnia 2022, godz. 18.00

 
26 kwietnia (wtorek) o godz. 18:00 będziemy gościć wybitnego polskiego językoznawcę, specjalistę w dziedzinie mediów,
reklamy i polityki prof. Jerzego Bralczyka 
Spotkanie poprowadzi prof. dr hab. Radosław Pawelec – językoznawca, ekspert z dziedziny kultury języka polskiego, poprawności języka prawnego i prawniczego, polszczyzny urzędowej, kultury wypowiedzi.
Zapraszamy
Wstęp wolny
 
plakat JB

Spotkanie autorskie z Marcinem Kydryńskim - 25 stycznia 2022 r. godz. 18:00

kydrynski

 

Marcin Kydryński – radiowiec, wędrowiec, fotograf. Chwilami piosenkopisarz, producent płytowy, organizator koncertów i festiwali.

Przez ponad 30 lat współtworzył wizerunek radiowej Trójki, a jego audycja „Siesta” została wybrana jedną z najpopularniejszych w historii stacji. Odszedł w maju 2020, w geście protestu przeciwko przejęciu programu przez polityków.

Od lipca 2020 roku prowadzi autorską audycję „Pora Siesty” w Radiu Nowy Świat w godzinach 15 – 17.

Od 1992 roku podróżuje po Afryce. Swoje reportaże publikował w „National Geographic”; pierwszy autor i fotograf, jakiemu centrala w Waszyngtonie wydała okładkowy materiał w lokalnej edycji. Od 2010 roku prowadzi ekspedycje fotograficzne i warsztaty, głównie w krajach afrykańskich.

Napisał dziesiątki piosenek dla Anny Marii Jopek i wspólnie z nią wyprodukował kilkanaście płyt, z których większość stała się Złota i Platynowa. Wśród nich także słynny album „Upojenie”, z 20-krotnym laureatem Grammy, Patem Metheny, wydany na całym świecie przez Nonesuch czy „Ulotne” z Branfordem Marsalisem. Laureat statuetki Fryderyka za produkcję muzyczną.

Uhonorowany medalem „Ordem de Merito” przez prezydenta Portugalii, za promocję muzyki tego kraju.

Od 2011 roku prowadzi w Gdańsku Siesta Festival, a także serie koncertów SIESTA w drodze, które nawiązują do jego radiowych audycji. Coroczne płyty „Siesta” stają się regularnie bestsellerami, lądując na pierwszych miejscach Olisu.

Autor książek: „Upadek jest Formą Lotu: Metro Na Broadwayu” (1993), „Chwila Przed Zmierzchem” (1996) i uhonorowanej nagrodą im. Arkadego Fiedlera „Pod Słońce” (1999), „Biel. Notatki z Afryki” (2016). W 2013 roku National Geographic opublikował książkę-album „Lizbona. Muzyka Moich Ulic”, a w 2017 r. w Edipresse Książki – nowe i odświeżone wydanie tytułu.

20 maja 2020 r. ukazała się najnowsza książka pt. „Dal”, efekt czteroletniej pracy nad zbiorem starych fotografii z afrykańskich kolonii.

Źródło: http://kydrynski.com/index.php/bio/

 

Relacja ze spotkania autorskiego z Moniką Sobień-Górską i Robertem Górskim 22 listopada 2021 r.

 

„Popularne powiedzeni głosi, że nie wolno oceniać ludzi po wyglądzie, ale moim zdaniem można. Widać przecież po twarzy, kto ile książek przeczytał (…) ci, którzy czytają książki rządzą tymi, którzy oglądają telewizję”-mówi Robert Górski w książce „Jak zostałem Prezesem”

Monika Sobień-Górska z mężem Robertem Górskim podróżując po Polsce ze spotkaniami autorskimi zmienili zdanie na temat powszechnie obowiązującego stereotypu bibliotekarza. Autorzy użyli w książce „Jak zostałem Prezesem” sformułowania „krępa kobieta w typie bibliotekarki”. Teraz tego porównania gość by już nie użył. Na początku kariery powstał skecz o Bibliotece, wtedy wypadła ona bardzo negatywnie i stereotypowo. Skecz był napisany na podstawie własnych doświadczeń. Teraz zmieniła się nie tylko strona wizualna bibliotekarzy, których śmiało można nazwać doktorami Judymami czy też Siłaczkami.

Satyryk jest doskonałym słuchaczem

Ludzi ciekawi polityka, przestrzeń publiczna, ale męczy wszystko to, co jest na poważnie. Stąd taką popularnością cieszą się memy, kabarety czy też stand up, albo serial „Ucho Prezesa”. Teraz są łatwe czasy dla satyry, nie trzeba za bardzo się starać w wymyślaniu zabawnych sytuacji. Polityka jest wdzięcznym tematem, choć życie codzienne też daje duże pole do popisu. Kultowe skecze są napisane przez życie. Robert Górski sam przeżył np. sytuacje z zakupem drzwi, wizyty księdza po kolędzie czy też sytuacje przy rodzinnym stole. Każdy dobry satyryk bardzo dobrze słucha. Zapożycza się też historie znajomych. Gość mówił, że odtwarza usłyszane sytuacje. To co się dzieje w polityce w czasie rzeczywistym jest tak absurdalne, że kabaret nie jest wstanie poradzić sobie z tak trudnymi sytuacjami jak np. śmierć Prezydenta Adamowicza albo obecną sprawą uchodźców. Polityka w występach estradowych zajmuje mało miejsca. Skecze są społeczne, obyczajowe.

25 lecie Kabaretu Moralnego Niepokoju

W tym roku jest 25 lecie Kabaretu Moralnego Niepokoju ale Robert Górski jest przeciwny organizacji benefisu: „każą Ci grać skecz z przed 20 lat a ja już nie potrafię go tak zagrać”. Był to bardzo intensywny czas. Ile powstało skeczów? Nie jest to zliczone. Górski ma wrażenie, że najciekawsze jeszcze przed nimi. Nie ma poczucia wypalenia zawodowego. Pomimo pandemicznej rzeczywistości Kabaret jeździ z nowym programem.

Poza byciem satyrykiem, Robert Górski jest aktorem- występował m.in. w ponad 100 spektaklach „Ucho Prezesa – Scheda”. Twierdzi, że jest to męczące, ponieważ trzeba mówić tekst, dokładnie go odzwierciedlając. W skeczach zawsze można było coś zmienić, improwizować. W teatrze próby zajmują 90% czasu a finał, czyli spektakle zajmują 10 %. W kabarecie jest zaś odwrotnie: czas na próby zajmuje tylko tyle, co podróż w busie na występ, potem powtórka w hotelu. Zespół stosuje zasadę, że co trzecie zdanie ma być śmieszne. Wtedy skecz nadaje się do nagrania w telewizji.

„Poszedłem na polonistykę, aby pisać wiersze, piosenki i książki. Mam pomysł na kolejna książkę, zbiór opowiadań, która jest bardzo ważna, ale gdy przychodzą kolejne projekty do realizacji, ona spada na dół.”

Robert Górski napisał też musical wykorzystując piosenki zespołu 2 plus 1. Premiera zaplanowana jest na przyszły rok. Chciałby napisać coś dla teatru np. komedie, tak aby odejść trochę od „Ucha Prezesa”.

Zdolna żona satyryka

Monika Sobień-Górska skończyła dziennikarstwo. Najpierw pisała artykuły do prasy kobiecej. Były to teksty psychologiczne oraz wywiady. Później założyła własny portal z wywiadami, gdzie kobiety przeprowadzają rozmowy z mężczyznami. Następnie poznała Michała Czerneckiego. To on zaproponował, aby wspólnie napisali książkę. Przedstawili tam drogę, którą musiał przejść, aby zostać aktorem. Dotknęli tematów trudnych takich jak depresja, trudne dzieciństwo, rodzina patologiczna. Nawiązali do kariery zawodowej Michała. Omówili jak trudno było mu przebić się w tym zawodzie. Rozmowa została spisana w formie wywiadu. Podczas współpracy Michał wspomniał Roberta, którego poznał gdy był w niebycie. Górski przywrócił Czerneckiego wielomilionowej widowni. Dzięki tej książce Monika poznała Roberta. Jej serce zabiło mocniej, gdy odczytała wiadomość od Roberta: „Mam taką przypadłość, że wyłapuje ptaki z połamanymi skrzydłami i uczę ich na nowo latać”.

Pani Monika zaprosiła Górskiego do wspólnej pracy nad książką „Jak zostałem Prezesem” po sukcesie „Ucha Prezesa”. Książka wyszła lekka i przyjemna. W książce są rozmowy z osobami, które brały udział w produkcji. Jednak nie wszyscy chcieli, aby ten serial powstał. Niektórzy bardzo przeszkadzali. Na plan przychodził pan z psem, który zajadle szczekał. Wynajmujący lokal do produkcji filmowej złośliwie zablokował ekipie dostęp do toalet. Notorycznie przyjeżdżała straż miejska na kontrole.

„Państwo z kartonu”

Serial ten, kręcony komórką był mocno przerysowany. Monika przyznała, że teraz żałuje, że zgodziła się na taką kreację. Przytoczyła liczne sytuacje, które budziły sporne kwestie np.: w jaki sposób w domu powinien wisieć papier toaletowy, jak prawidłowo należy myć okna, co robi na stole niedopita herbata w szklance?

Najnowsza książka „Ukrainki” to historia, która ma dwa oblicza.

Jedna - to historie 21 Ukrainek- emigrantek zarobkowych. Druga, to oblicze nas, Polaków. Wypowiadają się tu rozmówczynie w sposób szczery aż do bólu. W książce przedstawiony jest obraz polskiej klasy średniej. Zatrudniane kobiety mają różny status społeczny i zawodowy; jest dziennikarka, fryzjerka, księgowa. Wbrew pozorom nie są to tylko panie do sprzątania. Opisane są w tej książce rzeczy, o których się nie mówi. Deklarujemy na przykład, że tak zdrowo się odżywiamy a zawartość naszej lodówki temu zaprzecza. Ukrainki opowiadają też jak są przez nas testowane. I czy same kradną, a jeżeli tak- to co.

Kolejny pomysł Moniki Sobień- Górskiej na książkę to temat życia bardzo zamożnych ludzi, multimilionerów. Co się dzieje się z umysłami ludźmi, kiedy nie ma niedoborów? Jak się bawią na wakacjach? Przytoczyła przykład 14-latki,córki rodziców którzy mają wszystko, widzieli wszystko a ich dziecko zmaga się z depresją - Są niewolnikami własnych pieniędzy. Nie mogą nawet zrobić zakupów w popularnych sieciówkach, nie mogą jeść w podrzędnych restauracjach….

Pytania do Roberta od publiczności

Jak się pracuje w reklamie? Było to pierwsze poważne doświadczenie zawodowe – na I czy II roku studiów polonistycznych- Robert Górski pracował jako copywriter. Poznał życie w korporacji, poczuł jak wyglądają relacje zawodowe. Cieszył się jednak, gdy odzyskał wolność i mógł zacząć podróżować z kabaretem po Polsce.

Czy miał Pan jakieś nieprzyjemności ze strony polityków? Czy popsuł Pan komuś humor? Zasugerował pan romans jednemu z polityków, który się oburzył i ostro skrytykował serial…

Tak naprawdę chodziło mi o romans polityczny między Platformą a Nowoczesną. Ten polityk źle odczytał moje intencje. Serial „Ucho Prezesa” był upubliczniany w internecie, więc tak naprawdę sami robiliśmy sobie cenzurę. Kilkukrotnie ktoś zespołowi powiedział, że niebezpiecznie robić serial o polityce. Jednak na konferencjach prasowych praktycznie każdy z Rządu wypowiadał się na temat naszego serialu. Niektórzy dopytywali się, dlaczego jeszcze go nie ma w „Uchu Prezesa”. Udział w nim był odbierany jaka pewna renoma dla rządzących polityków.

Który skecz jest dla Pana najlepszy? Taki top topów?

Według Roberta Górskiego to historia o gruzińskim studencie Awas. Polską wersję skeczu wykonywali Piotr Fronczewski oraz Wojciech Pszoniak z Kabaretu Pod Egidą.

Podczas tego spotkania uciążliwie dzwonił czyiś telefon. Czyżby znowu ktoś przeszkadzał?....

Kinga Majewska

Grski

Spotkanie online z Natalią de Barbaro link do spotkania

 

Link do spotkania

Natalia de Barbaro

Regulamin "Konkursu Walentynkowego".

konkurs walentynkowy 2020

REGULAMIN
KONKURSU LITERACKO-PLASTYCZNEGO

„Kartka Walentynkowa”

  • §1

Organizatorem konkursu jest Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Grójcu
im. W. S. Laskowskiego w Grójcu

  • &2

Temat konkursu : „Kartka Walentynkowa”

Czytaj więcej: Regulamin "Konkursu Walentynkowego".

UWAGA KONKURS!

Konkurs multimedialny