Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży

Andrzejkowo w Bibliotece Publicznej w Grójcu

andrzejki male

Andrzejki to wieczór pełen wróżb, czarów i magii. Dlaczego właśnie Andrzejki? Nie Pawełki czy Marcinki? Św. Andrzej jest patronem panien, które chcą zmienić swój obecny stan, pomagał młodym dziewczętom w odkrywaniu ich przyszłości, gdy chciały się dowiedzieć kiedy wyjdą za mąż, jak będzie miał na imię ich wybranek …

 

Czytaj więcej: Andrzejkowo w Bibliotece Publicznej w Grójcu

Mikołajki 2016!

mikolajki2016 ver3

Polonijne Dni Dwujęzyczności

ksiazki ktore dotarly do anglii maleMiniony weekend obfitował w wydarzenia edukacyjno-kulturalne. Podczas gdy w Polsce świętowano Dzień Edukacji Narodowej, za jej granicami obchodzono Polonijne Dni Dwujęzyczności (PDD). Istotą tego święta, które proklamowano w ubiegłym roku w Ambasadzie Polskiej w Nowym Jorku, jest pielęgnowanie kultury polskiej i języka polskiego przy równoczesnej asymilacji z kulturą kraju osiedlenia.
Do obchodów PDD przyłączyła się również Polonia mieszkająca na południu Wielkiej Brytanii, w hrabstwie Dorset. W jednym z najbardziej znanych kurortów nadmorskich południowego wybrzeża – Bournemouth, istniejąca od czterech lat grupa Poczytaj mi Mamo, poczytaj mi Tato, zorganizowała wydarzenie edukacyjno-kulturalne, w ramach którego przygotowano warsztaty i zabawy dla dzieci, a także prelekcje na temat dwujęzyczności dla ich rodziców. Do organizacji dwudniowej imprezy przyłączyły się polskie firmy, polska szkoła sobotnia, założone przez Polaków stowarzyszenie Dorset Centre 4 Us oraz osoby indywidualne. W trakcie spotkań toczyły się liczne dyskusje na temat wyzwania jakim jest utrzymanie znajomości języka polskiego wśród dzieci, a także dostosowanie się do realiów życia w innym kraju. Rodzice dzielili się swoimi doświadczeniami, a dzieci zatapiały się w warsztatach, które przybliżały im kulturę przodków.

Czytaj więcej: Polonijne Dni Dwujęzyczności

RPG-owe Ognisko

    rpg ognisko maleW poniedziałek 17 października, za Biblioteką Publiczną w Grójcu odbyło się integracyjne ognisko Klubu Gier Fabularnych ‘’Smoczy Sad’’. Chłodny jesienny wieczór był doskonałą okazją do ogrzania się przy cieple ogniska. Świetną zabawę urozmaicała pieczona samodzielnie kiełbaska.

Czytaj więcej: RPG-owe Ognisko