Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży

Relacja ze spotkania autorskiego z Panią Renatą Piątkowską - 15.10.2021r.

 

Zasada nauki przez zabawę w utworach o charakterze dydaktyczno-wychowawczym w twórczości jednej z najbardziej znanych polskich autorek współczesnej literatury dziecięcej – Pani Renaty Piątkowskiej

Oświeceniowe zalecenie, by „uczyć bawiąc”, stosowane już przez Ignacego Krasickiego  w słynnych satyrach, humoreskach i bajkach o charakterze dydaktyczno-wychowawczym, z ogromnym sukcesem realizuje we współczesnej literaturze dla dzieci Pani Renata Piątkowska - gość spotkania autorskiego, zorganizowanego w dniu 15 listopada b.r. w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Wacława Skarbimira Laskowskiego w Grójcu.

Do pierwszego etapu spotkania była zaproszona liczna grupa dzieci w wieku przedszkolnym. Okazuje się, że stosowanie zasady nauki przez zabawę sprawdza się idealnie, bo dzieci chętnie i z dużą aktywnością uczestniczyły w całym programie i były skoncentrowane od początku do końca.

Już na samym początku, podczas przedstawiania się, gdy zostały zliczone wszystkie napisane przez Panią Renatę Piątkowską książki, a jest ich 50 (!!!), autorka, za swoją bogatą twórczość literacką, została doceniona i nagrodzona przez dzieci gromkimi brawami.

W kilku pierwszych zaprezentowanych książkach, m.in. „Paluszki – czyli o dziesięciu takich, co nigdy się nie nudzą”, „Nie ma nudnych dni” czy „Na wszystko jest sposób” autorka w piękny sposób odniosła się do ciepła miłości, okazywania sobie czułości, troskliwości i opiekuńczości, które towarzyszą nam w codziennym życiu, w trywialnych czynnościach, jakie wykonujemy od rana do wieczora.

Pani Renata Piątkowska uwrażliwiła dzieci także na miłość i okazywanie troski i szacunku zwierzętom. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się zaprezentowane książki opowiadające historie koni, kotów czy psów-bohaterów, które wydarzyły się naprawdę. Ich bohaterowie, na przykład tytułowy koń „Zbój” czy kot „Mruk” lub psy ze zbioru opowiadań pt.: „Najwierniejsi przyjaciele niezwykłe psie historie”, mają zachowane prawdziwe imiona. Książki te opowiadają o prawdziwych heroicznych czasami przygodach, które niejeden raz zakończyły się uratowaniem ludzkiego życia. Autorka wzbudziła ogromne zainteresowanie wśród dzieci poruszającymi serca opowieściami o kotce Wierusi, która pracowała podczas II wojny światowej na okręcie wojennym, o kocie sierżancie, pracującym na policji, o kocie, który we Francji w hotelu uratował całą rodzinę lub o kocie, który przez okres 20 lat był burmistrzem w pewnym mieście na Alasce… To zdarzyło się naprawdę, wszystkich zainteresowanych odsyłamy do lektury…

Dzieci dowiedziały się o szczególnej roli zwierząt, pomagających w leczeniu ciężko chorych osób w szpitalach. Historie o psach, biorących udział w terapii, czyli dogoterapeutach, przychodzących do chorego, leżącego w łóżku, by pomóc mu wyzdrowieć, poruszyły dziecięce serduszka.

Drugi etap spotkania skierowany był do uczniów klas drugich, tematykę nasza autorka dobrała ze szczególną wrażliwością, by zwrócić uwagę na zapominane i zanikające z naszej kultury, w pośpiechu świata współczesnego, obyczaje, obrzędy, przesądy i przysłowia.

Pani Renata Piątkowska zabrała dzieci w niezwykłą podróż po zwyczajach staropolskich poczynając od Śmigusa-Dyngusa, poprzez Wigilię aż do Nocy Sylwestrowej, opowiadając historię i pochodzenie polskich obyczajów. Autorka objaśniała dzieciom symbolikę jajka, pisanek, choinki na Święta, Wigilii, Sylwestrowej Nocy (co się wydarzyło tysiąc lat temu), Tłustego Czwartku, Prima Aprilis i wielu innych… między innymi historię i znaczenie topienia marzanny, wróżb andrzejkowych, gaiku… Chętnych zapraszamy do lektury: „Z przysłowiami za pan brat”, „Gdyby jajko mogło mówić i inne opowieści”, „Mądra głowa zna przysłowia” i nie tylko…

Dzieci dowiedziały się co to znaczy mieć węża w kieszeni, dlaczego w fundamentach Kościoła Mariackiego w Krakowie zamurowano jajko, na czym polega Dzień Kwietniowej Ryby we Francji, co to jest gaik, skąd pochodzi nazwa Śmigus-Dyngus i wiele innych ważnych znaczeń obyczajów i tradycji, które odchodzą w niepamięć. Autorka tłumaczyła dzieciom wiele przysłów, wśród nich np. co oznacza wyjść na czymś jak Zabłocki na mydle albo skąd się wywodzi mieć z kimś na pieńku. Przypomniane zostały też stare przesądy, czyli co przynosi szczęście a co przynosi pecha z książki pt.: „Szczęście śpi na lewym boku”.

Wraz z naszą wspaniałą autorką przybyła Pani lektor Malwina Kożurno, która udoskonaliła spotkanie czytaniem kilku wierszyków i krótkich opowiadań, w którym zachwycone dzieci aktywnie brały udział, było głośno, wesoło a śmiechom i oklaskom nie było końca…

Gość Biblioteki, Pani Renata Piątkowska to jedna z najbardziej znanych współczesnych polskich autorek literatury dziecięcej. Została uhonorowana kilkoma orderami: Orderem Uśmiechu, Medalem za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka, Medalem Ludziom Czyniącym Dobro, a także odznaczona wieloma prestiżowymi nagrodami za całokształt twórczości, ponad to 4 książki Pani Renaty Piątkowskiej zostały wpisane na Złotą Listę Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom.

Katarzyna Woszczyk

pi1


 pi

Relacja z halloween w Bibliotece! 30.10.2021r.

 

Straszliwe atrakcje podczas halloweenowych szaleństw w Bibliotece

Stało się już tradycją, że co roku, wraz z nadejściem jednego z najbardziej ulubionych przez dzieci i młodzież dnia w roku a mianowicie Święta Halloween, zarówno dzieci, jak i ich rodzice mogą liczyć na interesujące zajęcia prowadzone w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. Wacława Skarbimira Laskowskiego w   Grójcu. W tym roku zorganizowane były kreatywne warsztaty plastyczno-artystyczne z elementami zabaw muzyczno-tanecznych, atrakcjami kulinarnymi, z poetyckimi i teatralnymi akcentami, w których wzięły udział dzieci w wieku pomiędzy 7 i 11 lat. Impreza była zorganizowana jako warsztaty zamknięte dla dwudziestoosobowej grupy dzieci. Miejsca na imprezę rozeszły się jak świeże bułeczki- w niecałe dwa dni po rozpoczęciu zapisów mieliśmy komplet uczestników wraz z długą listą miejsc rezerwowych.

W sobotę 30 października 2021 roku przybyli uśmiechnięci, w strasznych strojach, przygotowani na wszelkie koszmarne upiorności i straszliwości, które mogą się wydarzyć tylko w tym jednym dniu w roku… uczestnicy halloweenowej imprezy.

Pierwszym etapem była przygoda z dynią, czyli warsztaty plastyczno-artystyczne, poprowadzone przez Panią Agnieszkę Kazałę. Dzieci wykazały się kreatywną i twórczą pracą z drążeniem dyni włącznie! Nie zabrakło inspiracji tak charakterystycznych dla jesieni w pełni nasyconych barw, smacznych i zdrowych owoców, warzyw, ale też i przeeestrasznie upiornych i mrożących krew w żyłach malowideł.

W drugim etapie, nad którym pieczę sprawowali Państwo Katarzyna i Andrzej Ekiel, dzieci zostały wprowadzone w tematykę święta Halloween poprzez wyjaśnienie tego pojęcia, było recytowanie strasznych wierszy, odgrywanie teatralnych scenek w wykonanych uprzednio maskach-straszydłach przy dźwiękach muzyki, w tym konkurs z nagrodami na najupiorniejszą maskę. Dzieci uczestniczyły w wielu wesołych grach i zabawach muzyczno-tanecznych i konkurencjach drużynowych z wykorzystaniem straszliwych rekwizytów właściwych dla Halloween. Każdy uczestnik mógł niczym czarownica potrenować latanie na miotle, odegrać przerażającą rolę mumii, ścigać się z wykonanym przez siebie slime’m (czyli glutkiem) na głowie, co wymaga także nie lada odwagi.

Na koniec, bo nie można zdradzać aż wszystkich strasznych i makabrycznych potworności, jakie wydarzyły się w tym dniu w Bibliotece, nadmienić można jeszcze o koszmarnie przeraźliwych ciasteczkach-babeczkach, które po udekorowaniu wraz z przeeestrasznie upiornymi dyniami zostały zabrane przez dzieci do domu.

Cztery godziny na tak straszliwe atrakcje, to zdecydowanie za mało!

Katarzyna Woszczyk

halloween2021

Relacja z Nocy Bibliotek z Harrym Potterem dnia 09.10.2021

 

Noc Bibliotek z Harrym Potterem

9 października w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. W. S. Laskowskiego w Grójcu odbyła się wyczekiwana z niecierpliwością - Noc Bibliotek. Tegoroczne hasło wydarzenia brzmiało CZYTANIE WZMACNIA. Tematem przewodnim był u nas Harry Potter. I to był strzał w dziesiątkę!

Biblioteka jak Hogwart.
Nasza Biblioteka zamieniła się w książkowy Hogwart. Nie zabrakło także wystroju w kolorach poszczególnych domów – Hufflepuff, Slytherin, Rawenclaw oraz Griffindor. Ważnym elementem całej dekoracji jak i klimatu szkoły magii była muzyka, która całkowicie przeniosła nas w świat Pottera i jego przyjaciół. Na nasze specjalne zamówienie z ul. Pokątnej przyszły Fasolki Wszystkich Smaków, które można było skosztować – smak cynamonu, wymiocin czy zgniłego jajka też się w nich znalazłJ

Na pierwszy ogień poszła gra „miejska” związana z Harrym Potterem. Trzeba było się dobrze przygotować na harce po komnatach. Na początek dzieci oczarowały nas niesamowitą znajomością i wiedzą o bohaterach z książek J.K. Rowling. Następnie każdy został przydzielony do innego domu i w jego kolorach ozdobił i wyciął sobie krawat. Zagadki, mapy, odkrywanie tajemnic, wraz z wykorzystaniem nowych technologii przygotowała i poprowadziła Dagna Mach.

Można było także zagrać na Playstation w grę o Harrym, dodatkową atrakcją były ozoboty oraz gra na pegasusie. Te atrakcje zapewnił nam Przemysław Kowalski.

Noc Bibliotek zakończył się błyskawicznym turniejem szachowym, który poprowadził specjalnie dla nas - Adam Lasota. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Bibliotekę. Były wśród nich: szachy, warcaby, chińczyk, puzzle panoramiczne prosto z Hogwartu, maskotki i zestawy od Harrego.

Przez całe wydarzenie czyli od godziny 16:00 do 22:00 można było zagrać w gry planszowe i RPG z profesorem Snaypem, w którego wcielił się Tomasz Cybula.

Profesor Dumbledor, Dyrektor Biblioteki Kinga Majewska sprawowała pieczę rzucając zaklęcia ochronne by nikt ze śmierciożerców czy demetorów nie dostał się do naszej szkoły magii.

Pytanie czy na Nocy Bibliotek zjawił się ten, którego imienia nie wolno wymawiać…. mamy podejrzenia, że jednak tak…

Magdalena Sepczyńska

Nocbibliotek2021

Halloween w Bibliotece! 30.10.2021r. godz. 10:00-14:30

 

hallo1