Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży

Ferie w Mieście z Biblioteką

 

Drodzy Państwo,

W trosce o zdrowie nas wszystkich, podjęliśmy decyzję o zmianie formy zajęć przygotowanych w ramach akcji „Zima w Mieście”. Chcemy postąpić odpowiedzialnie a gromadzenie się dużych grup w szczycie piątej fali z pewnością skutkować będzie kolejnymi zakażeniami, dlatego zostają one przeniesione do internetu. W dniach, w których były zaplanowane zajęcia będziemy publikować na naszym profilu na FB filmiki jak wykonać różne fajne i przydatne rzeczy.

Rekomendujemy korzystanie z Książkomatu.

Jednocześnie informujemy, że Biblioteka pozostaje otwarta dla Czytelników.

Ferie 2022 plakat 2

Spotkanie Klubu Mangi i Anime 25 stycznia 2022 o godz. 16:30. Zapraszamy!

Klub mangi2022

Lekcje nie muszą być nudne - tematyczne zajęcia w bibliotece

 

Wraz z początkiem roku szkolnego Bibliotekę odwiedzają zorganizowane grupy Czytelników. Przedszkolaki i uczniowie chętnie zwiedzają naszą bibliotekę, poznają panujące tu zwyczaje, oglądają bogaty księgozbiór, uczestniczą w lekcjach. Tematy spotkań są przeróżne. Można śmiało powiedzieć, ile książek, tyle pomysłów na zabawę w Bibliotece. Lekcje biblioteczne zaczęły się od września i trwają do dziś.


Pierwsza lekcja odbyła się 7 września. Z klasą I z PSP nr 1 w Grójcu rozmawialiśmy o dinozaurach. To imponujące ile dzieci o nich wiedzą. Kiedy żyły, jaki jest najmniejszy i największy, który ma największe łapy, jak nazywają się poszczególne gatunki! Inna grupa uczniów z tej samej szkoły dowiedziała się co to jest Order Uśmiechu, komu jest przyznawany i za jakie uczynki. Każde dziecko mogło zrobić swój własny order i przyznać go wybranej przez siebie osobie.
5 października odwiedziła nas grupa maluchów z Publicznego Przedszkola nr 1 w Grójcu. Dzieci zapoznały się z książkami pop up, mówiącymi po angielsku, zmieniającymi kolory, ruchomymi obrazkami. Same prawidłowo ustaliły zasady obchodzenia się z nimi, po czym udały się na wycieczkę między regałami.
Kolejne biblioteczne wizyty kręciły się wokół baśni Andersena, braci Grimm oraz Perrault i rysowania swoich ulubionych postaci baśniowych. Odbyła się także lekcja związana z Świętem Niepodległości 11 Listopada. Uczniowie mogli przypomnieć sobie jak nazywa się stolica Polski, jak wygląda godło i w którym roku odzyskaliśmy niepodległość.
Końcówka listopada i pierwsze dni grudnia 2021 r. rozpoczęliśmy cyklem lekcji bibliotecznych: 5+5=?, czyli PIĘĆ ZASAD BEZPIECZEŃSTWA + PIĘĆ KORZYŚCI PŁYNĄCYCH Z CZYTANIA
Wzięły w nim udział dwie grupy pięciolatków z Przedszkola Nr 1 przy ul. Worowskiej, klasa II e z PSP Nr 2 w Grójcu i pięciolatki z Przedszkola przy ul. Szpitalnej 4.

Rozpoczęciem był wesoły quiz w zgadywanki na bajki, z wynikiem 100% prawidłowo odgadniętych zagadek, co świadczy o bardzo dobrej znajomości bajek wśród młodych czytelników. Dzieci z dużą aktywnością wzięły udział w otwartej dyskusji na tematy o zasadach bezpieczeństwa. Okazało się, że zarówno przedszkolaki, jak i drugoklasiści w tych kwestiach są wyedukowani na wysokim poziomie i doskonale orientują się, jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia od osób obcych. Dzieci wiedzą, do kogo należy się zgłosić w przypadku zgubienia czy odłączenia od rodziców lub grupy i dobrze znają swoje prawa. Około 5% dzieci z każdej grupy dostało zadanie domowe, by nauczyć się swoich danych osobowych, które należy podać w przypadku zgubienia.

Po wysłuchaniu bajki autorstwa Marii Łastowieckiej pt.: „Pierwszy spacer”, opowiadającej o malutkim misiu, który zgubił się podczas pierwszego spaceru, dzieci wykonały piękne ilustracje do zajęć. Grupa drugoklasistów chórem wraz z Wychowawcami, jednym głosem odczytała wiersz Juliana Tuwima pt.: „Lokomotywa”. Było głośno i wesoło, niektórzy aż ochrypli…. ale wszyscy gromko doszli do wniosku, że czytanie to bardzo przyjemna i wspaniała zabawa, dająca wiele radości. Dzieci z dużą aktywnością brały udział we wszystkich zajęciach, z otwartością wypowiadały się w tematach zajęć, ale nie tylko… Chętnie rozwijały poruszane tematy, opowiadając swoje przeżycia i historie. Następnie każdy uczeń wykonał piramidę hierarchii korzyści płynących z czytania według własnego uznania. Na koniec trzeciej lekcji bibliotecznej każdy przedszkolak wykonał swojego Bożonarodzeniowego Mikołaja (praca z rolki po papierze toaletowym). Młodzi czytelnicy zapoznawali się z księgozbiorem naszej wypożyczalni, przeglądali książki ze specjalnymi atrakcjami, zadawali dużo pytań o książki w tematyce ich zainteresowań. Bezpośrednio po tych zajęciach, kilkoro nowych czytelników przybyło z rodzicami i rodzeństwem w celu zapisania się do naszej Biblioteki.

 

Zapraszamy serdecznie do współpracy!

Magdalena Sepczyńska

Katarzyna Woszczyk

Projekt bez tytuu 1

KLUB MANGI I ANIME - ZAPRASZAMY!

 

Klubu Mangi i Anime 23 11