Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży

Retro wakacje z Biblioteką

Retro wakacje plakat oglny

Retro wakacje plakat wszystkie zajcia

Książka najlepszym przyjacielem – zajęcia z teatrzykiem Kamishibai w bibliotece.

 

Książka najlepszym przyjacielem – zajęcia z teatrzykiem Kamishibai w bibliotece.

W Tygodniu Bibliotek naszą bibliotekę po raz kolejny odwiedziły dzieci z Przedszkola nr 4 ul. Okrężna 1A w Grójcu. Przedszkolaki poznały książkę „Książki (W bibliotece)” tekst: Christos, ilustracje: Lili Chemin, niezwykłą i nowatorską opowieść o wyprawie w świat wyobraźni.

Książka – zabawa, w której zarówno tekst jak i ilustracje mają tę samą wagę w odkrywaniu historii.

Młody kotek po raz pierwszy wybiera się z mamą do biblioteki… To opowieść o książkach i tym czym są lub mogą się stać w rękach czułych mam, świadomych opiekunów, nauczycieli i bibliotekarzy. Jest to opowieść humorystyczna – ilustracje zachęcą do aktywnego seansu czytania. Zmiana perspektywy w ilustracjach stanowi doskonałe ćwiczenie poszerzające wyobraźnię. Kilka kart opowieści zachęci do poszukiwań niejednoznacznych, ukrytych elementów ilustracji.

Po wysłuchaniu bajki rozmawialiśmy o tym jakie zbiory mamy w bibliotece, jak można się do niej zapisać oraz jak należy szanować wypożyczone książki. Omówiliśmy również czym różni się biblioteka od księgarni. Dzieci zwiedziły bibliotekę i na zakończenie spotkania wykonały własnoręcznie zakładkę do książki.

Marta Traczyk

image123

 

Być czy mieć? - relacja z lekcji bibliotecznej

 

Być czy mieć? - ROZWAŻANIA FILOZOFICZNE NA LEKCJI BIBLIOTECZNEJ PT.:

"Czytanie książek jest niczym rozmowa ze wspaniałymi ludźmi"

Z okazji TYGODNIA BIBLIOTEK 2022 zorganizowano lekcję biblioteczną dla klasy siódmej pod wychowawstwem p. mgr Barbary Słobodzin z Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Grójcu.

11 maja punktualnie o godzinie 12:00 wraz z otwarciem naszej Biblioteki, młodzież została powitana przez p. Starszą Kustoszkę z Wypożyczalni dla Dorosłych. Przedstawiła ona biograficzną historię patrona naszej placówki, nauczyciela i pedagoga Wacława Skarbimira Laskowskiego, jego zasługi dla Grójca i mieszkańców oraz zaprezentowała godną polecenia regionalną książkę pt.: "Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna im. Wacława Skarbimira Laskowskiego w Grójcu. Tradycje i współczesność" napisaną przez p. dr Remigiusza Matyjasa, wydaną z okazji 70 urodzin Biblioteki.

                Następnie młodzież zapoznając się z księgozbiorem naszej Biblioteki, z zachwytem w oczach wędrowała pomiędzy półkami, nie mogąc nadziwić się, jak wiele mamy działów i jak wiele posiadamy książek: ponad 80 tysięcy woluminów. Były pytania o specjalistyczne dziedziny nauki z zakresu astronomii, medycyny, sportu, leśnictwa, czy hodowli zwierząt i okazało się, że nasza Biblioteka nie tylko zaspokaja nawet najbardziej wyszukane potrzeby czytelników, ale również zaskakuje na bieżąco nabywanymi nowościami na rynku. Wycieczka młodych czytelników zawędrowała do Czytelni, gdzie mamy stanowiska komputerowe, bogaty zbiór filmów i bajek na płytach DVD oraz prasę codzienną i czasopisma, z których można skorzystać na miejscu lub wypożyczać do domu. W Czytelni p. Starszy Kustosz w niezwykle interesujący i humorystyczny sposób przekazała młodzieży historię budynku, w którym mieści się Biblioteka. Jest on zabytkiem i kryje wiele historii oraz tajemnic, związanych z między innymi okresem II wojny światowej a także późniejszych lat... - zainteresowane osoby znajdą to wszystko we w/w publikacji p. Remigiusza Matyjasa.

Udając się na górne piętro, młodzież oglądała całe mnóstwo wywieszonych w antyramach, pamiątkowych zdjęć ze spotkań autorskich ze sławnymi pisarzami, poetami, aktorami, artystami, malarzami, sportowcami, himalaistami, którzy odwiedzili naszą Bibliotekę.

W Wypożyczalni dla Dzieci i Młodzieży był dalszy ciąg zapoznawania się z księgozbiorem oraz bogatą ofertą audiobooków dedykowanych zarówno młodszym, jak i starszym dzieciom a także młodzieży i dorosłym czytelnikom.

                Kolejnym etapem tej lekcji bibliotecznej były rozważania filozoficzne, które odbyły się w Sali Konferencyjnej. Młodzież leżąc na materacach i patrząc na refleksy świetlne z projektora na suficie, została wprowadzona przez bibliotekarkę w świat filozofów i rozmyślań nad pytaniem: być czy mieć? Przytoczony został przykład schopenhauerowskiej wiewiórki pędzącej za obranym celem w zamkniętej karuzeli, która goniąc na oślep za coraz to nowymi obranymi celami nie dostrzega ani otaczającego świata, ani tego, co w życiu jest najważniejsze. Młodzież od razu wymieniła jako najważniejsze wartości rodzinę, przyjaciół, miłość, przyjaźń, wzajemne pomaganie sobie, wspieranie się, miłość i szacunek do zwierząt i otaczającej nas przyrody.

Dwukrotnie studiowana była bajka filozoficzna pt.: "Rybak i przedsiębiorca" według opowieści Abbe Pierre'a z tomiku "Bajki filozoficzne" Michela Piquemala. 1/3 grupy przyznała, że żyje jak wiewiórka zamknięta w karuzeli, czyli przedsiębiorca z bajki; 1/3 osób określiła się jako rybacy, czyli przeciwieństwo przedsiębiorców; 1/3 grupy nie zaklasyfikowała siebie do żadnej grupy twierdząc, że dopiero rozwija się i kształtuje swój światopogląd – to był moment osiągnięcia tematu lekcji: "czytanie książek jest niczym rozmowa ze wspaniałymi ludźmi". Wymienione zostały funkcje książki: przyjacielska, relaksacyjna, redukująca stres, edukacyjna, kształtująca osobowość, poszerzająca światopogląd, stymulująca pracę mózgu, pamięci i koncentracji, rozwijająca wyobraźnię, słownictwo, pisownię i styl pisania, inspirująca, rozwijająca zdolności do krytycznego i analitycznego myślenia. Na koniec zostały wykonane prace z przygotowanych uprzednio ponad dwudziestu cytatów sławnych pisarzy. Wygrał cytat autora Umberto Eco "Kto czyta książki, żyje podwójnie". Uczniowie dostali także pamiątkowe button'y imienne, które każdy z osobna własnoręcznie z dużą frajdą wykonał. Na koniec okazało się, że jest jeszcze sporo tematów, na które zabrakło już niestety czasu. Obiecaliśmy sobie zatem kolejne spotkanie jeszcze w tym roku szkolnym!

                Podczas tej jakże zróżnicowanej lekcji bibliotecznej młodzież miała okazję poznać niemalże wszystkie osoby pracujące w naszej Bibliotece. Pod koniec zajęć p. Dyrektor przeprowadziła z młodzieżą wywiad – ankietę na temat: w jaki sposób można udoskonalić bibliotekę i uczynić ją bardziej atrakcyjną i przyjazną dla młodych czytelników. Było sporo pomysłów i koncepcji innowacyjnych, które p. Dyrektor z tajemniczym uśmiechem na ustach zanotowała i zapewniła, że z całą pewnością spełni te życzenia. W najbliższym czasie nasza Biblioteka z myślą o młodych czytelnikach, na pewno zmieni swe oblicze...

Katarzyna Woszczyk

Relacja ze spotkania autorskiego z Tomem Justyniarskim

 

 

Jak naprawiać świat, czyli: o wielkiej przyjaźni na cztery łapy i dwa serca

- SPOTKANIE AUTORSKIE Z PISARZEM I OBROŃCĄ ZWIERZĄT TOMEM JUSTYNIARSKIM

Na specjalne życzenie dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 1, w poniedziałek 9 maja Miejsko - Gminną Bibliotekę Publiczną im. W. S. Laskowskiego odwiedzili wyjątkowi goście: Tom Justyniarski z przesłodką chihuahuą: Lusią. Tom Justyniarski jest pedagogiem, pisarzem: (napisał 11 książek dla dzieci), obrońcą zwierząt, rzecznikiem prasowym Towarzystwa Obrony Zwierząt RP, pomysłodawcą i propagatorem tzw.: "Pedagogiki serca", inicjatorem pierwszego na świecie "Okienka Życia dla Zwierząt", zdobywcą Nagrody Drugiej po Noblu, nagrodzony w Wielkiej Brytanii Dyplomem Uśmiechu i Uznania dla Ambasadora Polskości w Anglii. Pisarz odwiedził w szkołach już ponad 300 tysięcy dzieci, pokonując wraz z Lusią 200 tysięcy kilometrów!

                Od wieków w literaturze stosowane jest za pomocą różnych środków przypisywanie zwierzętom cech ludzkich. Nie ma żadnych wątpliwości, że zwierzę odczuwa bardzo podobnie do człowieka. Nie można więc zwierząt traktować przedmiotowo, bo nie są zabawkami. Tom Justyniarski wziął do jednej ręki swego pieska chihuahua Lusię a do drugiej ręki pluszową zabawkę i zaczął zadawać pytania. Dzieci z zaangażowaniem emocjonalnym dostrzegły wszystkie różnice i wymieniły odpowiedzi: oczy zwierzątka widzą, uszy słyszą, zwierzę ma w sobie krew koloru czerwonego i kości w kolorze białym, serce zwierzątka kocha i przywiązuje się na całe życie. Dlatego należy traktować zwierzę jak domownika i członka rodziny. Prawie każde dziecko chętnie wystąpiło głośno przedstawiając się, podając swoje imię i nazwisko oraz imię i nazwisko swego pupila, gdyż koncepcja, że nasze zwierzaki posiadają nasze nazwisko spotkała się z pełną aprobatą. Dzieci momentalnie połączyły te fakty z odpowiedzialnością, obowiązkami i wydatkami.

Nasz zacny gość uratował już ponad tysiąc zwierząt: 600 piesków, 200 kotków, 50 saren, 20 dzików, 30 bocianów, nie wymieniając jeży, ptaków... Został zatem urządzony konkurs wśród dzieci i okazało się, że większość z nich uratowała jakieś zwierzątko, najczęściej były to kotki i pieski. Podczas spotkania było dużo wzruszających historii, dających dowody na to, że zwierzęta kochają, tęsknią, czują strach, ból, złość, przywiązują się na całe życie i tutaj Tom Justyniarski nie zatrzymuje się, jak większość z nas by przewidziała. Nasz gość idzie daleko dalej...

                Pierwszym krokiem jest zachęcenie dzieci do pisania opowiadań, opisywania przeżytych historii i przygód, co ma prowadzić do aktywnych czynności na drodze do spełniania marzeń. By marzenia się spełniały, wszyscy wiemy, że wystarczy tylko chcieć, a chcieć to znaczy móc.

Następnym krokiem jest wprowadzenie nowego obowiązkowego przedmiotu do szkół: lekcji miłości do zwierząt i przyrody, w myśl Św. Franciszka z Asyżu, że zwierzęta to nasi bracia. Dzieci, wychowujące się ze zwierzętami rzadziej chorują, mają lepszą odporność, prowadzą aktywniejszy i zdrowszy tryb życia, uczą się komunikacji z ludźmi i pewności siebie, mają mocniejsze więzi rodzinne i rozwiniętą inteligencję emocjonalną.

Zdaniem Toma wychowując nowe pokolenia z empatią w myśl tych zasad, jesteśmy w stanie zmieniać świat. Pamiętajmy o ginących na zawsze gatunkach zwierząt i zagrożeniu naszej planety.

Katarzyna Woszczyk

tom