Aktualności

Dofinansowanie na zakup książek w 2022 roku

 

Z radością informujemy, że dzięki dofinansowaniu ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 – edycja 2022, możemy dla Was kupić nowości wydawnicze na kwotę 17 500 zł.

Możecie razem z nami tworzyć księgozbiór naszej biblioteki. Dzięki zakładce zaproponuj zakup zachęcamy wszystkich czytelników do przesyłania tytułów pozycji, których nie ma jeszcze w naszym księgozbiorze, a powinny się tam znaleźć.

Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Grjcu 1

Wyróżnienie w XLII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O Laur Jabłoni 2022”

 

Poniżej przedstawiamy wiersz Pani Doroty Wierzbickiej, która otrzymała wyróżnienie w XLII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim „O Laur Jabłoni 2022”

To drzewo cię zrozumie

To  drzewo cię zrozumie,

jest starsze od ciebie.

Pod nim płakała matka

nad śmiercią w swym łonie,

pod nim całowała dziewczyna

nie tego, którego kochała

i może dlatego tak żarliwie,

lepko, soczyście.

O nie oparto sztandar,

dało cień pielgrzymom,

choć oni szli na północ,

a sztandar wypłowiał od południowej strony,

ale nie wiedzieć czemu

owoców najwięcej od wschodu,

wbrew logice i słońcu

i ku zdziwieniu ptaków,

z jego gałęzi dzieci budowały szałas

- nie przetrwał jak ich młodość,

lecz śni im się czasem

To drzewo cię zrozumie,

jest większe od ciebie

pomieści więcej spokoju,

ciszy i zdumienia,

łagodnie zamieni wstrząsy w nowe pędy,

łzy w owoce

da schronienie owadom

i cień bezzębnej staruszce

poetce

Wakacyjne godziny otwarcia biblioteki

 

Od 1 lipca 2022 Biblioteka pracuje w godzinach wakacyjnych

Połączeni sztuką II

 

„Połączeni sztuką II”

 Międzynarodowa wystawa prac plastycznych dzieci i młodzieży z Polski oraz Grecji

Honorowy patronat nad wystawą objęli: Ambasador Grecji w Polsce - Michail Efstratios C. Daratzikis, Starosta Powiatu Grójeckiego – Krzysztof Ambroziak, Burmistrz Gminy i Miasta Grójec – Dariusz Gwiazda

Na Krecie patronatem objął Urząd Miasta Jerapetra oraz Ambasador Polski w Grecji - Artur Lompart.

Co może połączyć młodzież mieszkającą od siebie w odległości 3000 kilometrów? Nie ma wątpliwości, że pasja twórcza oraz chęć doskonalenia artystycznych umiejętności. Wystawa „Połączeni Sztuką II” to kolejna odsłona projektu łączącego młodzież z różnych zakątków Europy.

Pierwsza edycja odbyła się rok temu. Zaprezentowano wówczas prace miejscowej młodzieży oraz artystycznie uzdolnionych uczniów z Macedonii Północnej mieszkających w Strumicy- partnerskim mieście Grójca.

W tym roku młodzi artyści z Polski odnaleźli wspólny język z młodzieżą grecką. Na wystawie znajdą się prace uczestników warsztatów plastycznych Agnieszki Cecylii Kazały (Pracownia Działań Artystycznych - Przestrzeń dla Sztuki w Grójcu) oraz Sylwii Janowskiej (Miejski Dom Sztuki w Jerapetrze na Krecie).

Sylwia Janowska, pochodząca z Polski a na stałe mieszkająca i tworząca na Krecie artystka, przez ostatnie miesiące wprowadzała swoich uczniów w tematykę pejzażu, pokazując detale, warte utrwalenia charakterystyczne miejsca Grecji. Grójecka młodzież przygotowując się do wystawy również poszukiwała właściwych form zaprezentowania pięknych polskich barw.

Wszyscy uczniowie pracowali w różnych technikach rysunkowych oraz malarskich wykorzystując: grafity, kredki, pastele, farby akrylowe, olejne oraz tempery.

Mówimy poprzez obrazy, zwłaszcza że nie zawsze możemy wyrazić przy pomocy słów to co warto przekazać innym. Tym razem będzie to opowieść o niezwykłym pięknie największej greckiej wyspy, energetycznym słońcu oraz szafirowo-błękitnym morzu. Zobaczymy również naturalny pejzaż Polski, nasycone zielenią zakątki oraz pełne uroku jeziora oraz rzeki.  Wystawę dopełnią prace przedstawiające klimatyczną martwą naturę oraz bajkowe pejzaże najmłodszych uczestników warsztatów, którzy z pasją i radością tworzyli przez cały szkolny rok.

Wystawa prezentująca rysunek i malarstwo młodego pokolenia obu krajów będzie prezentowana jednocześnie w Miejsko Gminnej Bibliotece Publicznej im. W.S. Laskowskiego w Grójcu oraz w Miejskim Domu Sztuki w Jerapetrze na Krecie.

Uroczyste otwarcie części polskiej nastąpi w sobotę 11 czerwca 2022 roku o godz. 17.00

Serdecznie zapraszam do odwiedzenia Biblioteki, wystawa będzie prezentowana do końca czerwca.

Uczestnicy:

(Kreta)

Katerina Christidoulou, Konstantina Anatoliotaki,.Emmanouela Loutseti, Panajotis Pantazis, Manolis Somarakis, Kallia Galani, Maria Vasiliou, Zacharenia Spanodimou, Kiriaki Kokkali, Maria Damoulaki, Aspasia Galani, Zoi Fotoulaki, Fedra Exouzidi, Michal Stepien, Janis Rovitakis

(Polska)

Iga Marchlewska , Maja Dublewicz, Marta Ziemiańczyk, Małgosia Kowalska, Katarzyna Kusztal, Zuzanna Rybicka, Aleksandra Zborowska, Chisom Skowronowska, Magdalena Zielińska, Katarzyna Wyrzykowska, Ewa Klocek, Martyna Rybicka, Magdalena Tkaczyk, Julia Ślusarczyk, Maja Michowska

Zosia Andziak, Zosia Błaszczykowska, Daria Chudebska, Zosia Dziubińska, Janota Julia, Janota Zuzia, Wiktoria Kawa, Bruno Kopka, Amelia Kozłowska, Lena Kuczman, Kalina Malczewska, Ala Marchlewska,

Marcelina Markiewicz, Natalia Maroszek, Roksana Matyjas, Magdalena Mazur, Natalia Michowska, Zuzia Ogłozińska, Lena Prasołek, Patrycja Pytka, Karina Rybicka, Iga Sowińska, Kaja Talma, Asia Tkaczyk, Madzia Tkaczyk, Wiktor Waligóra, Zosia Wąsik, Nikola Węgrodzka, Hania Wojtczak.       

Agnieszka Cecylia Kazała

Organizator wydarzenia

Poczeni Sztuk publikacja 002

Spotkanie Klubu Mangi i Anime 31 maja 2022 o godz. 16:30. Zapraszamy!

Klubu Mangi i Anime 31052022

Biblioteka – świat w jednym miejscu

 

Biblioteka – świat w jednym miejscu

To hasło promujące XIX edycję ogólnopolskiego programu Tygodnia Bibliotek. Wyboru co roku dokonuje Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Hasło, zaproponowane przez Grażynę Piskorz, wicedyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, odnosi się do biblioteki jako mikro- i makrokosmosu jednocześnie. Z jednej strony książnica to swoista oaza w mieście, mały jego fragment, zaledwie punkt, z drugiej strony – drzwi do Universum.

Jak czytamy na stronie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich: „Wystarczy wejść – i można być tu, a zarazem wszędzie. Wystarczy sięgnąć po tę lub inną książkę, by znaleźć się w XIX-wiecznej Anglii, w starożytnym Rzymie, na Tasmanii, Alasce, Antarktydzie, podróżować po Bliskim Wschodzie z Aleksandrem Macedońskim, a po Galii z Juliuszem Cezarem, budować kolej birmańską z jeńcami wojennymi lub przemycać literaturę wspólnie z bibliotekarzami z Timbuktu. Albo wyruszyć w Kosmos – ten rzeczywisty (z Johnem D. Barrowem ze Stephenem Hawkingiem) lub wyimaginowany (z bohaterami Trylogii kosmicznej C.S. Lewisa). Jest jeszcze jeden wymiar owego bibliotecznego Universum: tu zebrana jest wiedza o wszystkim. Tu można szukać odpowiedzi na pytania o literaturę i fizykę kwantową, o historię świata i wędkarstwo, o zmiany klimatyczne i twórczość El Greco. I żadne z tych pytań nie będzie głupie. Żadne nie pozostanie bez odpowiedzi. Cały świat w jednym miejscu. Cała wiedza o świecie na wyciągnięcie ręki.”

Biblioteka grójecka zaplanowała szereg wydarzeń towarzyszących Świętu Bibliotekarza i Tygodniu Bibliotek. Pierwsze spotkanie, z przyczyn niezależnych od organizatorów, przeniesione zostało na wcześniejszy termin. Nie przeszkodziło to jednak w atrakcyjności spotkania. Biblioteka pękała w szwach.

Tylko się cieszyć, że można tak, a można też całkiem inaczej

Rozpoczęliśmy od dwugłosu dwóch wybitnych językoznawców, procesora Jerzego Bralczyka oraz profesora Radosława Pawelca. Goście zawodowo i instytucjonalnie są związani z bibliotekami i nauką o książce. Katedra, w której wspólnie pracowali na Uniwersytecie Warszawskim, nazywa się Katedra Języka Mediów Wydziału Dziennikarstwa i Bibliologii. Rozmowa miała luźną formę, pytania krążyły wokół napisanych przez profesora Bralczyka książek. Dowiedzieliśmy się między innymi jaką postawę wobec języka reprezentują językoznawcy. Profesor Radosława Pawelec jest miłośnikiem języka, profesor Jerzy Bralczyk jest użytkownikiem. Profesor Bralczyk nie chciałby, aby językowi przypisywano inne zastosowanie. Szanuje język, ponieważ go używa. Metafora języka mówi, że jest narzędziem. Jednak profesor uważa, że jest inaczej traktowany. Jest mięśniem, który się porusza.

Profesorowie zastanowili się przez chwilę jaki wizerunek Kobiety wyłania się z polskich porzekadeł.

-Samo słowo kobieta wyłania się z niedobrego pochodzenia. Niewiasta-też jest tez nie bardzo dobra. Białogłową kobietą staje się po 60 a nawet po 80. Babę do porzekadeł włożyli mężczyźni. Jest jednym z podstawowych nazw. Baba jako wróżbiarka, zielarka. Da się znaleźć wiele pozytywnych przykładów Pań i Panien.

W języku polskim, w przysłowiach najwięcej jest psa. Jest negatywnie pokazywany. Łże jak pies, wieszać na kimś psy. Drugim takim zwierzęciem jest koń. Niedźwiedź też zajmuje sporo miejsca w naszym życiu. Innym podjętym tematem jest dom. Profesorowie zastanawiali się co w domu jest najbliższe.

-Najpierw są drzwi, ale niektórzy uważają, że próg. Za wysokie próg. Próg, drzwi, okna są dziwne. Drzwi są otwarte czy dom jest otwarty lub pokój. Zamknij okno mówimy, a myślimy o zamknięciu pokoju. To wszystko zależy jak patrzymy na przestrzeń. Przestrzeń i czas maja te same określenie np. mają końce. Kij ma dwa końce, czas płynie. Ma początek i koniec. Tylko czas ma początek. Kij nie ma początku.

Przystanek Biblioteka- najbardziej odjazdowa impreza plenerowa

Przystanek Biblioteka to impreza plenerowa zapoczątkowana w 2015 roku. Obecna edycja odbyła się po raz dziewiąty. Adresowana jest do rodzin z dziećmi. Przyjęta jest formuła pikniku z wieloma atrakcjami dla dzieci a czasem również dorosłych. Organizatorzy zaprosili do udziału zaprzyjaźnionych bibliotekarzy i animatorów. Całe przedsięwzięcie wsparło wiele osób i instytucji: Urząd Gminy i Miasta Grójec na czele z vice Burmistrzem Jarosławem Rupiewiczem, Dyrektor Grójeckiego Ośrodka Kultury- Monika Woźniak. Dyrektor Grójeckiego Ośrodka Sportu-Ireneusz Wojciechowski, Dyrektor Zakładu Gospodarki Komunalnej- Małgorzata Nowakowska. Mocno zaangażowane w pomoc było ZHP Hufiec Grójec oraz wolontariusze z 8 c ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Gabriela Narutowicza w Grójcu.

Naszym zdaniem kluczem do zapewnienia uczestnikom imprezy najlepszej rozrywki oraz sprawienia, aby ten dzień pozostał niezapomniany na długo jest różnorodność. Dzieci mogły wykazać się kreatywnością podczas warsztatów z eko materiałów, wytwarzania świec żelowych, czy tworzenia bransoletek. Furorę zrobiło stoisko IT dla maluchów. Kto postawił na rywalizację mógł skorzystać z namiotu gier planszowych, pograć w klasy czy też rozegrać turniej przy użyciu kapsli. Sporym zainteresowaniem cieszył się również kiermasz książek, ścianka oraz fotobudka do robienia zdjęć. Ogromne kolejki ustawiły się do pomalowania buziek i skorzystania z dmuchańca. Pasjonaci smaków tłumnie gromadzili się wokół stoiska, gdzie można było własnoręcznie zrobić watę cukrową, popcorn czy też zanurzyć owoce w ciepłej czekoladzie.

Reasumując: Z każdego stoiska skorzystało około 100 dzieci. Całościowo szacujemy, że odwiedziło Przystanek Biblioteka 500 osób. Zużyliśmy 20 kg owoców, 5 kg czekolady, 2 kg cukru, 1,4 kg lizaków, 0,5 kg kukurydzy. Napompowaliśmy 300 balonów. A co najważniejsze pogoda dopisała!

Kolejny Przystanek Biblioteka zaplanowany jest na 3 września. Będzie jeszcze więcej atrakcji. Już dziś proponujemy zapisać datę w kalendarzu. Do zobaczenia!

Kinga Majewska

przystanek

Tydzień Bibliotek

2022 tydz bibl

Przystanek Biblioteka - 7 maja 2022

 

7 maja 2022 godz 1100 1400

Podkategorie

Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży
Liczba artykułów:
277
Czytelnia
Liczba artykułów:
117
Konkursy
Liczba artykułów:
10
Nabór
Liczba artykułów:
4