Książkomat już działa! Zapraszamy!

ksiazkomat2022

Książkomat to całodobowe urządzenie samoobsługowe, które działa na zasadzie popularnego paczkomatu.

To urządzenie pozwalające na odbiór zamówionych, zarezerwowanych książek, audiobooków, filmów z internetowego katalogu biblioteki i zwrot wcześniej wypożyczonych pozycji. Jest on czynny całodobowo.

Zamawiać do książkomatu nasze zbiory należy między godz. 20:00 a 8:00 rano korzystając z katalogu on-line lub z aplikacji e-biblioteka Mateusz, po zalogowaniu się na konto czytelnika. Zamówienie obejmuje zbiory, które aktualnie znajdują się na półkach bibliotecznych.

Po zamówieniu materiałów bibliotecznych do książkomatu, będzie można je odebrać w ciągu 2 dni.

Za prawidłowe dane do kontaktu w systemie bibliotecznym (nr telefonu, e-mail) odpowiada Czytelnik

Do odbioru, zwrotu pozycji z książkomatu niezbędne jest posiadanie przy sobie karty bibliotecznej lub elektronicznego kodu kreskowego lub kodu QR. Aby otworzyć skrytkę należy zeskanować kod kreskowy karty lub kod QR zbliżając do czytnika laserowego na odległość ok. 10 cm. Na ekranie wyświetli się lista zamówionych tytułów oraz guzik „Otwórz”, który należy nacisnąć. Odpowiednia skrytka otworzy się automatycznie. Po wyjęciu książki należy zamknąć skrytkę.

Urządzenie umożliwia wydrukowanie potwierdzenia transakcji.

Jak złożyć zamówienie do książkomatu?

Aby zamówić, zarezerwować pozycje do książkomatu należy zalogować się do katalogu biblioteki na stronie https://grojec.katalogbiblioteki.pl/logowanie_konto.php (login to nr karty bibliotecznej bez początkowego zera, a pin to kolejny ciąg cyfr na karcie)

Zamawiając, rezerwując przez katalog on-line Użytkownik dokonuje wyboru miejsca odbioru zamówionych zbiorów wskazując „Książkomat”

ks3

ks5

ks1

Jeśli zarezerwowana, zamówiona pozycja jest gotowa do odbioru, bibliotekarz umieści ją w książkomacie (rezerwacje są uzupełniane przez bibliotekarzy raz dziennie, tylko w godzinach pracy biblioteki od poniedziałku do piątku), a w systemie bibliotecznym jest oznaczana jako gotowa do odbioru.

ks2

System powiadamia czytelnika smsem z informacją do kiedy wybrana pozycja będzie czekała na odbiór. Termin odbioru z Książkomatu to 2 dni.

Procedura odbioru zbiorów bibliotecznych:

- Czytelnik z okna wyboru menu wybiera odbiór

- skanuje kartę czytelnika lub kod QR

- automatycznie otwierają się drzwiczki odpowiedniej skrytki

- po opróżnieniu skrytki Czytelnik ją zamknąć

Procedura zwrotu zbiorów bibliotecznych:

Zwracać można wyłącznie zbiory wypożyczone w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej im. W. S. Laskowskiego w Grójcu

- Czytelnik z okna wyboru menu wybiera zwrot

- przy zwrocie Czytelnik sczytuje kod kreskowy na każdej pozycji

- umieszcza ją w otwartej skrytce i zamyka drzwiczki

UWAGA! Zwrot zbiorów przetrzymanych powoduje zatrzymanie dalszego naliczania opłaty za przetrzymanie zbiorów, ale nie zwalnia z obowiązku uregulowania naliczonych należności

Awaria Książkomatu nie zwalnia z obowiązku terminowego zwrotu zbiorów