Lista książek najbardziej rozchwytywanych

roz akad roz alcatraz roz call roz emeryt

roz gustaw roz mala roz maly roz zula

Spotkanie z Moniką Witkowską w Bibliotece Publicznej w Grójcu

monika witkowska zdjecie podczas spotkania

Udało mi się połączyć pasję z pracą

Spotkanie z Moniką Witkowską

5
września Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Grójcu gościła podróżniczkę, himalaistkę, pisarkę – Monikę Witkowską, która odwiedziła ponad 180 krajów świata, zdobyła Koronę Ziemi, trzy ośmiotysięczniki: Mount Everest, Manaslu i Lhotse. Żeglowała przez Pacyfik i Atlantyk, dwukrotnie opłynęła Przylądek Horn. Zaliczyła Przejście Północno-Zachodnie, czyli trudny, arktyczny szlak z Grenlandii na Alaskę. Wspólnie ze Szwedem Boerje Ivarssonem – jako pierwsi w świecie – odbyli rejs z północy Kanady na rosyjską Wyspę Wrangla i opłynęli Czukotkę. Większość życia spędziła na wyprawach, a rezultatem ich są książki, w których dzieli się z czytelnikami swoim doświadczeniem oraz przygodami.

Moniki Witkowskiej przygoda z górami zaczęła się w Bieszczadach, to tam wyjeżdżała ze swoją drużyną harcerską z Hufca Warszawa-Mokotów. Potem przyszedł czas na Tatry i Alpy. Z sentymentem wspomina wejście na swoje 40.urodziny na Matterhorn w towarzystwie Leszka Cichego. Punktem zwrotnym – jak twierdzi rozmówczyni – jeśli chodzi o wiarę w siebie i poczucie wolności, było wejście na najwyższy wierzchołek Ziemi, ośmiotysięcznik położony w Himalajach Wysokich – Mount Everest, na którego szczycie stanęła 23. maja 2013 roku. Są góry zdecydowanie trudniejsze i bardziej niebezpieczne – powiada – np. Lhotse. Przyznaje, że popłakała się stojąc na jej szczycie. Choć jak twierdzi – celem nie jest sam szczyt, góra cały czas stoi, ważne jest wszystko to, co dzieje się po drodze. – Muszę mieć czas, by nacieszyć się widokami – powiada Witkowska.

Do chwili obecnej dwie góry nie dały jej wejść na szczyt, był to ośmiotysięcznik Broad Peak i najwyższy szczyt Tatr – Gerlach. Co ciekawe, Monika Witkowska nie uważa się za himalaistkę, w tej dziedzinie najbardziej ceni Jerzego Kukuczkę i Krzysztofa Wielickiego, o sobie zaś mówi jako o miłośniczce gór o zacięciu podróżniczym, której mottem życia są słowa Marka Twaina: „Za 20 lat będziesz żałował bardziej tego, czego nie zrobiłeś, więc odważ się, opuścić bezpieczną przystań, łap żagle w pomyślne wiatry, podróżuj, śnij, odkrywaj”.

W dalszej kolejności podróżniczka mówiła o sile i determinacji kobiet na wysokościach, o różnych typach zagrożeń. Na zapytanie czy towarzyszy jej strach, odrzekła twierdząco. Strach ma być – powiada – to on skłania nas do tego, abyśmy zastanawiali się nad tym, co robimy. Ważne by był to strach motywacyjny, a nie paraliżujący – dodaje rozmówczyni.

Co istotne, jak twierdzi himalaistka, są treningi. Dlatego trenuje co dwa dni, chodzi również po schodach z obciążonym plecakiem, jeździ rowerem i biega. Jest szczęśliwa, że udało jej się połączyć pasję z pracą. Pracuje bowiem jako pilot wycieczek turystycznych. Do jej ulubionych krajów należą: Algieria i Pakistan. To, co interesuje ją najbardziej w podróżach to przede wszystkim ludzie. Uwielbia poznawać nowe kultury. Nie odhacza państwa czy miejsc, tylko zwiedza i poznaje, poruszając się często autostopem. W tej części spotkania Witkowska przywołała wiele zajmujących zdarzeń i historii z podróży.

- Gdybym miała wybrać jedną pasję – to byłoby to żeglarstwo morsko-oceaniczne – wyznaje himalaistka. Żeglarstwo jest dla niej ważniejszą pasją, choć teraz częściej się wspina. Wynika to z tego, jak twierdzi, że z gór wiek szybciej ją wyeliminuje niż z morza. – Żeby wejść na szczyt muszę być bardzo sprawna – powiada. Żeglarstwo natomiast nie stawia takich ostrych wymagań kondycyjnych. I jest o tyle ciekawe, o ile pozwala dotrzeć do nietypowych, nieodkrytych regionów. Podróżniczka najbardziej upodobała sobie żeglarstwo polarne.

Spotkanie z Moniką Witkowską należało do tych niezwykle inspirujących i motywujących do działania. Żegnając się z publicznością himalaistka życzyła wszystkim ciekawych i fajnych ludzi na szlaku! A my życzymy naszej rozmówczyni determinacji w dążeniu do wyznaczonych celów!

Katarzyna Gaczyńska

monika witkowska zdjecie podczas spotkania

monika witkowska zdjecie z dyrektor biblioteki

monika witkowska zdjecie z czytelniczka