Spotkanie z Krzysztofem Piersą w Bibliotece Publicznej w Grójcu

piersa male14 czerwca 2017 r. o godzinie 12.00 odbyło się spotkanie z Krzysztofem Piersą, autorem książki „Komputerowy ćpun”.  W spotkaniu brały udział dzieci z VI klasy PSP nr 3 w Grójcu. Przekonaliśmy się jak ważnym tematem jest uzależnienie od komputera, gier, internetu. Dowiedzieliśmy się, jakie są zalety i wady grania, jakich kłamstw najczęściej używają gracze, aby rozjaśnić zły wpływ gier na ich życie.

Z pokolenia na pokolenie coraz mniej ze sobą rozmawiamy. Liczy się dla nas osoba po drugiej stronie monitora a nie rozmowa z nią na żywo. Warto sobie uświadomić jak ten problem rozprzestrzenia się w naszym świecie. Już dwuletnie dzieci zamiast bawić się zabawkami trzymają w rękach tablety i od najmłodszych lat poznają rzeczy, na które w przyszłości przyszedłby odpowiedni czas. Jeśli chodzi o granie w gry komputerowe i świadomość z tym związaną to jak mówi Pan Krzysztof, rodzice nie mają zielonego pojęcia o grach komputerowych a gracze wiedzą niewiele więcej. Z jednej strony nauczyciele i rodzice uważają, że gry to zło a z drugiej gracze, że to „encyklopedia życia”. Pan Krzysztof nie tylko spotyka się z młodzieżą, ale także z rodzicami i rozmawia z nimi na tematy uzależnienia od internetu i gier.  Jak zaznacza, ważne jest to, aby patrzeć na oznaczenie PEGI. Nie może być tak, że sześciolatek kupuje grę, w którą można grać od 18 lat. Tak w prosty sposób rodzą się zachowania agresywne u dzieci a także zaczynają się kłamstwa po to by pograć jeszcze i jeszcze dłużej. 

Oto niektóre z nich:
Gry komputerowe uczą języków obcych. Jasne, oczywistym jest to, że możemy zapamiętać kilka tych ciekawych słówek. Ale całego języka się nie nauczymy. Niestety.

Kolejne kłamstwo - gry komputerowe uczą historii. Można poznać pewne poboczne historie. Można poznać strony konfliktu, ale całej historii poznać z gry się niestety nie da. Często Pan Krzysztof pyta graczy o jakieś istotne wydarzenie albo podaje nazwę, o której gracze nie mają zielonego pojęcia.

Gry komputerowe uczą zręczności. Nie ma to jakiegokolwiek odzwierciedlenia w rzeczywistości, szczególnie na lekcjach wychowania fizycznegoJ

Jak powiedział Pan Krzysztof, gry pozwalają nam się interesować niesamowitymi rzeczami, uczą też strategicznego myślenia i jak zaznacza – pod warunkiem, że gramy w gry strategiczneJ Dzieci podczas spotkania dużo rozmawiały z autorem oraz dyskutowały o poszczególnych grach. Jak się okazało najczęściej teraz grają w CS , League of Legends, dalej Minecraft i niektórzy w The Sims 4.

Najważniejsze żebyśmy uświadomili sobie w odpowiednim momencie, że przesiadywanie przed komputerem całe dnie nie prowadzi do niczego. Zdecydowanie więcej jest minusów niż plusów grania bez umiaru. Nawiązywanie kontaktów społecznych, znalezienie pracy, zwykła rozmowa, rozwój osobisty może zostać całkowicie zaburzony.

Pamiętaj, masz wybór!

piersa podczas spotkania

piersa przedstawia sie gosciom