Kulturoznawcza wyprawa z biblioteką

wycieczka mlodziez przed palacykiem w czarnolesiemaleJedną z form działalności prowadzonej przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. Skarbimira Laskowskiego jest organizowanie wycieczek promujących twórców kultury. W maju z takiej formy skorzystała klasa IIG Publicznego Gimnazjum im. Prymasa Tysiąclecia. W programie znalazło się Muzeum w Czarnolesie i Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Na teren muzeum biograficznego Jana Kochanowskiego wchodzi się długą lipową aleją , której perspektywę zamyka biała plama klasycystycznego dworku ze stojącym w powitalnej postawie Lirnikiem Czarnoleskim. Park z wystrzyżonymi trawnikami tonie w cieniu starych drzew podchwytujących ciche słowa utworów poety sączące się z parkowych głośników. Sale muzealne przenoszą zwiedzających w epokę renesansu dzięki zgromadzonym meblom i obrazom. Ściany obiektu zdobią ręcznie wykaligrafowane fragmenty utworów Jana Kochanowskiego i współcześnie tkane gobeliny przedstawiające sceny z jego życia. Wiedzę o epoce, modzie i rozrywkach w obrazowy sposób oddają naturalnej wielkości figury umieszczone w salach wystawowych. Do oryginalnych eksponatów pochodzących z domu Kochanowskiego należą tylko żelazne drzwi z herbem rodowym i fotel ozdobiony kurdybanem, na którym siadywał poeta . Gimnazjaliści z uwagą słuchali profesjonalnego przewodnika odsłaniającego przed nimi informacje o twórcy znanym ze szkolnego podręcznika.

Nie mniej zajmujący był kolejny obiekt wycieczki czyli muzeum w Radomiu , a dokładnie wystawa stała poświęcona Jackowi Malczewskiemu. Tu gimnazjaliści poznawali obrazy artysty: Mój pogrzeb, Zatruta studnia z chimerą, Autoportret z muzą , zatruta studnia z autoportretem, portret y dzieci i inne. Pani kustosz odsłoniła przed zwiedzającymi tajniki warsztatu malarza urodzonego w Radomiu i wychowywanemu w tym mieście i w nieopodal położonej miejscowości Wielgie. Sprawdzianem spostrzegawczości i wrażliwości artystycznej młodzieży był konkurs, w którym wszyscy wzięli udział i doskonale się spisali.

- Bardzo mi się ta wycieczka podobała, dużo można się było dowiedzieć o Kochanowskim i utrwalić to, co się wie.

- Podobała mi się pani przewodnik w Czarnolesie, bo mówiła wyraźnie, głośno i same ważne rzeczy.

- Dowiedziałem się ciekawych informacji o Malczewskim i zobaczyłem jego obrazy. To ciekawa postać.

-A mnie podobało się to, że uczyłam się w muzeach a nie w szkole. Było ciekawie i była miła atmosfera. Nie nudziłam się. Byłoby dobrze, gdyby biblioteka miejska zorganizowała nam jeszcze jakąś wycieczkę.

Takie opinie wyrażali uczestnicy w obecności pani dyr. Kingi Majewskiej. Wyrażali też nieśmiałą nadzieję, że pojadą jeszcze na podobną imprezę, częściowo sponsorowaną przez bibliotekę. W majowej wycieczce uczestniczyła także pani Bogumiła Krawczak, wychowawczyni IIG pani Barbara Dąbrowska i nauczycielka j. polskiego. Teresa U. Naduk.

Uczniowie kl. IIG Publicznego Gimnazjum w Grójcu

wycieczka mlodziez przed palacykiem w czarnolesie

wycieczka mlodziez przed palacykiem w czarnolesie przed wejsciem do srodka

wycieczka mlodziez w muzeum malczewskiego