Kulturoznawcza wycieczka pod egidą biblioteki.

wycieczka z biblioteki male19 listopada 2015 r. okazała się przyjazną datą dla klasy IIH i IIJ Publicznego Gimnazjum w Grójcu. Obydwie klasy pojechały na sponsorowaną przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. Skarbimira Laskowskiego wycieczkę do Warszawy. Celem edukacyjnym było zwiedzenie Biblioteki Narodowej i Muzeum Literatury . Organizacyjnie wyglądało to tak, że klasa stanowiła grupę i pod opieką wychowawców ( klasa IIH p. M. Napora – Wiśniewska, M. Zalewska i p. dyr. K. Majewska, klasa IIJ – p. M. Srebrzyński, p. I. Tokarska p. B. Krawczak) realizowała ten sam program, wymieniając się w zwiedzanych obiektach.

Gimnazjaliści obejrzeli prezentację na temat historii BN, zwiedzili pomieszczenia, w których konserwuje się książki, a także zobaczyli czytelnię muzyczną . Wiedzą, że B N gromadzi książki, periodyki, publikacje elektroniczne i audiowizualne wydawane w Polsce oraz polonika zagraniczne. Jest najważniejszą biblioteką naukową o profilu humanistycznym, głównym archiwum piśmiennictwa narodowego i ośrodkiem informacji bibliograficznej o książce, placówką naukową , a także ośrodkiem metodycznym dla innych bibliotek. Wiedzą, dzięki wycieczce, że BN ma prawo do otrzymywania egzemplarza obowiązkowego każdej wydawanej w RP książki. Potrafią też wypożyczyć książkę.

W Muzeum Literatury wysłuchali ciekawej pogadanki na temat życia i twórczości Adama Mickiewicza i jego epoki. Zgłębili wiedzę o romantyzmie i obejrzeli najcenniejsze pamiątki związane z wieszczem. Obydwa punkty programu listopadowej eskapady do stolicy podobały się gimnazjalistom. Oto ich opinie:

„ Biblioteka Narodowa posiada ogromne zbiory. Wywarła na nas piorunujące wrażenie. Myślę, że pozycje książkowe zgromadzone w bibliotece są w stanie zaspokoić potrzeby najbardziej wymagających czytelników” (Jakub P. IIH).

„Wyjazd ten pozwolił mi poznać funkcjonowanie tak dużej biblioteki i pracę bibliotekarzy” (Katarzyna G. IIH).

„Wizyta w takim miejscu zachęci młodzież do częstszego sięgania po książkę” (Filip G. IIH).

„Wycieczka była pouczająca, dużo dowiedziałam się o przeszłości A. Mickiewicza i o historii książek” (Dominika P.IIJ)

„To była wspaniała przygoda. Była pouczająca i nie była nudna, jak to czasem z takimi wycieczkami bywa. Mnie osobiście się bardzo podobała i mam nadzieję na więcej takich wypraw” (Kamil R. IIJ)

„Uważam, że wycieczka była interesująca, zwiedziliśmy parę miejsc w Warszawie. Nie przepadam za muzeami, ale to mnie zaciekawiło. Nigdy bym nie pomyślał, że mogę się tyle nauczyć”(Kamil M.IIJ)

„Muzeum Literatury samo w sobie nie było zbyt interesującym miejscem, lecz duszą tego miejsca okazał się przewodnik, który opowiadał o życiu Mickiewicza barwnie , aż przyjemnie było go słuchać” ( Mikołaj D.IIJ)

                Dyrektor Publicznego Gimnazjum, wychowawcy i uczniowie IIh i IIJ dziękują Pani dyrektor K. Majewskiej za sponsorowanie ciekawej wycieczki , dzięki której gimnazjaliści poznali ciekawe, nieznane im do tej pory obiekty i zgłębili wiedzę o zagadnieniach ważnych w edukacji młodego człowieka.

                                                                                            Info. Gimnazjum

 

wycieczka z biblioteki do muzeum literatury mlodziez przed muzeum

wycieczka z biblioteki do biblioteki narodowej mlodziez slucha przewodniczki

wycieczka z biblioteki do biblioteki narodowej chlopcy miedzy regalami

wycieczka z biblioteki do muzeum literatury mlodziez wmuzeum