Spotkanie z Sebastianem Sobowcem w Bibliotece Publicznej w Grójcu

spotkanie z sebastianem sobowcem pan sebastian opowiada male zdjecieOd samego rana w Bibliotece grójeckiej trwały spotkania z panem Sebastianem Sobowcem, ornitologiem, obserwatorem przyrody. Tematem spotkań było Dokarmianie ptaków oraz ich przystosowanie do zimy. W spotkaniach uczestniczyli uczniowie z grójeckich szkół podstawowych.

Pan Sebastian przedstawił cztery zasady dokarmiania, m.in. nie należy karmić ptaków chlebem, ponieważ dostają kwasicy, nie wolno podawać pokarmów słonych oraz suszonych owoców.

Dzieci poznały rodzaje karmników, dowiedziały się gdzie należy ustawić karmniki, aby zwierzęta nie zaatakowały dokarmianych ptaków. Gość zadawał zagadki, które za odgadnięcie nagradzał pocztówkami oraz naśladował głosy ptaków. Opowiadał również wiele ciekawostek na ich temat. Dowiedzieliśmy się, że sójka potrafi nauczyć się mówić do 40 słów oraz można nauczyć ją naśladowania odgłosu jadącego samochodu.

W spotkaniu uczestniczyli również uczniowie z grójeckiego gimnazjum. Tematem tym razem było Przystosowanie kręgowców do środowiska. Pan Sebastian powiedział młodzieży o ewolucji zwierząt. Jak zwierzęta dostosowują się do zmieniających się warunków otoczenia. Nasz gość opowiadał bardzo ciekawie, ubarwiając opowieść ciekawostkami z życia zwierząt. Dowiedzieliśmy się na przykład skąd wzięło się powiedzenie stanąć okoniem, ile waży bocian, jakie ślady zostawia stado wilków. Pan Sebastian włączał młodzież do rozmowy zadając zagadki, których odgadnięcie nagradzał pocztówkami. Na zakończenie spotkania przeprowadził Kurs świadomego czytelnictwa. Zachęcał młodzież do czytania książek. Dawał rady jak wybrać wartościową książkę, czym powinna charakteryzować się dobra książka, w jaki sposób testować książkę.

Mamy nadzieję, że spotkanie z panem Sebastianem nie było pierwszym i ostatnim, ponieważ warto poznawać świat zwierząt w otoczeniu, którego żyjemy.

Pragniemy podziękować pani Teresie Nauk Zastępcy Dyrektora Publicznego Gimnazjum w Grójcu, pani Beacie Góreckiej Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Grójcu oraz panu Mariuszowi Wojno Dyrektorowi Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Grójcu za pomoc w organizacji spotkań.

Sebastian Sobowiec – urodzony w 1978 r. studiował Konserwatorską Ochronę Środowiska na Uniwersytecie Łódzkim. Działacz i aktywista w Gminnym Klubie Ekologicznym, Klubie Ekotop oraz Towarzystwie Ochrony Przyrody. Współzałożyciel Towarzystwa Ochrony Przyrody „Ostoja” w Sandomierzu. Współtwórca kilku regionalnych Ostoi Natura. Przez szereg lat był redaktorem biuletynu organizacji „Echa ekologii”. Współpracował z kilkoma czasopismami o tematyce przyrodniczej i ekologicznej. Zajmuje się badaniem zasobów przyrody Kotliny Sandomierskiej, Wyżyny Sandomierskiej, Doliny Wisły oraz Roztocza. Jest inicjatorem powstania Muzeum Przyrodniczego Koniec Świata w Dzierdziówce nad Sanem.

spotkanie z sebastianem sobowcem pan sebastian opowiada dzieciom z gimnazjum

spotkanie z sebastianem sobowcem pan sebastian opowiada1

spotkanie z sebastianem sobowcem pan sebastian opowiada dzieciom ze szkoly numer 3 w grojcu

spotkanie z sebastianem sobowcem pan sebastian opowiada