I Forum - Młodzież Nasza Przyszłość w Bibliotece Publicznej w Grójcu

forum mlodziez nasza przyszlosc rozpoczecie maleMożemy wyrównać szanse młodzieży.

Mieszkamy na terenie powiatu grójeckiego, ale czy znamy naszą młodzież? Czy wiemy czego tak naprawdę potrzebują Ci młodzi ludzie? Co zrobić aby ich start w dorosłość był na takim poziomie jak rówieśników z dużych miast? Na te i wiele innych pytań dyskutowali przedstawiciele samorządu, szkół, instytucji i organizacji pracujących z młodzieżą, którzy zebrali się w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Grójcu na I Forum Młodzież Nasza Przyszłość, zorganizowanym w ramach Programu Równać Szanse.

W spotkaniu uczestniczył Artur Łęga przedstawiciel Programu Równać Szanse, który opowiedział o jego podstawowych założeniach. Program powstał, aby wyrównywać szanse młodych ludzi, w wieku 13-19 lat, na dobry start w dorosłe życie. Dzięki dofinansowanym projektom młodzież z małych miejscowości i miast ma okazję nabyć umiejętności społeczne, które pomogą im w przyszłości startować w dorosłe życie na równi z młodzieżą z większych miast.

Dyskusja o młodzieży

Uczestnicy forum w grupach zastanawiali się nad tym, co buduje równe szanse młodzieży, jaka jest oferta dla nich w powiecie grójeckim i czy rzeczywiście odpowiada ona na potrzeby młodych? Staraliśmy się wczuć w sytuację młodego człowieka i zastanowić się co sprawia, że chętnie angażuje się, że chce mu się coś robić, rozwijać pasje, działać społecznie.

Podczas debaty powstała również długa lista pytań dotyczących młodzieży, na które nie poznamy odpowiedzi, bez ich udziału. Bowiem podstawą do pracy z młodymi jest diagnoza ich potrzeb, rozmowa i słuchanie tego, co mają do powiedzenia.

Wszyscy uczestnicy forum wyrazili chęć powtórzenia spotkania, ale tym razem miałoby to być spotkanie z młodzieżą, dzięki któremu młodzi będą mieli szansę na przedstawienie swojego punktu widzenia, pomysłów, potrzeb i oczekiwań.

Ilona Feliksiak

forum mlodziez nasza przyszlosc rozpoczecie forum

forum mlodziez nasza przyszlosc pan artur lega mowi o celu projektu

forum mlodziez nasza przyszlosc rozmowy wladz miasta