Spotkanie z Dariuszem Michalskim w dniu 06 maja 2015 roku w Bibliotece Publicznej w Grójcu

michalski1male
W środowy wieczór przenieśliśmy się w zaczarowany świat filmu, teatru, piosenki. A wszystko za sprawą pana Dariusza Michalskiego, który opowiedział nam o nietuzinkowej aktorce, jaką była Kalina Jędrusik. W sposób chronologiczny przedstawił jej drogę zawodową ilustrując opowieść pokazem multimedialnym. Wielu z nas mogło przypomnieć sobie „Jesienną dziewczynę” czy „Nie budźcie mnie” – piosenki wykonywane przez Kalinę Jędrusik w charakterystyczny tylko dla siebie sposób. Zobaczyć Ją we fragmentach ról teatralnych m.in. w „Apollo z Bellac” czy filmowych „Jowita”, „Lalka”, „Dzięcioł” czy owianej skandalem „Ziemi obiecanej”. Grała też w serialu „Kapitan Sowa na tropie”, o którym żartowała „Kapitan Sowa na trupie”.

Jak powiedział nasz gość Kalina była bardzo dobrym człowiekiem, co niestety inni często wykorzystywali. „Z Dygatem kochali się nieprawdopodobnie”, choć ich związek szokował niektórych. Na pewno była osobą nietuzinkową, ale niezaprzeczalnie utalentowaną aktorką, piosenkarką, artystką kabaretową. W plebiscycie na najlepszą aktorkę w historii polskiego filmu, zorganizowanym w 1996 roku przez redakcję pisma „Film” z okazji 100-lecia kina, zajęła trzecie miejsce.

Pan Dariusz Michalski pokrótce wspomniał nam także o innych bohaterach swoich książek: Alinie Janowskiej, Czesławie Niemenie, Krzysztofie Klenczonie. Zdradził nam, że dzień wcześniej skończył swoją najnowszą książkę „Poletko pana Fogga”. Książka ukaże się w 25 rocznicę śmierci Mieczysława Fogga /zmarł 3 września 1990 r./. Jego najbardziej znane utwory Tango milonga, To ostatnia niedziela, Jesienne róże, Pierwszy siwy włos, Mały biały domek, Już nigdy, Bo to się zwykle tak zaczyna wzruszały kolejne pokolenia Polaków.

Każde spotkanie ma swój czas, ale my z żalem kończyliśmy spotkanie, pełne barwnej opowieści, anegdot, „smaczków” z życia artystów, których zawsze podziwialiśmy.

Wszystkich czytelników zachęcamy do przeczytania książek naszego gościa, które znajdują się w naszych zbiorach: Kalina Jędrusik, Krzysztof Klenczon, który przeszedł do historii, Czesław Niemen: czy go jeszcze pamiętasz?

michalski2

michalski4