„Góry to esencja życia”

jagiellomaleWe wtorkowe przedpołudnie gościliśmy pana Michała Jagiełłę. Urodził się w Janikowicach koło Miechowa. Ukończył Uniwersytet Jagielloński w Krakowie na wydziale polonistyki. W latach 1964-74 mieszkał w Zakopanem. W tym okresie był ratownikiem a następnie naczelnikiem Grupy Tatrzańskiej GOPR. Uczestniczył również w wielu wspinaczkach w Tatrach, Alpach, Kaukazie, Pamirze. Po wyjeździe z Zakopanego do Warszawy przez wiele lat pełnił funkcję wiceministra kultury, był pełnomocnikiem premiera do spraw mniejszości narodowych i dyrektorem Biblioteki Narodowej.

W trakcie spotkania opowiadał jak chłopak z nizin pokochał góry i został ratownikiem. Młodzież z zainteresowaniem wysłuchała opowieści o początkach pracy ratowników górskich. Dowiedzieli się o założycielach Pogotowia Górskiego Mariuszu Zaruskim i Mieczysławie Karłowiczu.

Miłość do gór pozostała już w nim na zawsze, co znalazło swój wyraz w twórczości pisarskiej. Jest autorem wielu publikacji o tematyce górskiej, z których najważniejsza to – „Wołanie w górach”. Książka ta to barwna opowieść o akcjach ratowniczych prowadzonych w polskich Tatrach od czasu założenia przez Mariusza Zaruskiego w 1909 roku Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Publikacja oparta jest m.in. o materiały z oficjalnej Księgi Wypraw TOPR, można więc powiedzieć, że jest to książka faktograficzna. Książka zawiera również osobiste refleksje Michała Jagiełły o tej wewnętrznej, dla wielu niezrozumiałej, potrzebie wyjścia w góry. Książka „Wołanie w górach” zdobyła sobie miano biblii taterników i od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. W bieżącym roku ukazało się jej ósme wydanie, poszerzone i uzupełnione. W czym tkwi fenomen tej książki? Autor twierdzi –„być może w tym, że piszę w niej nie tylko o sukcesach, ale również o swoich błędach, co sprawia, że jest bardziej wiarygodna i kolejne młode pokolenia taterników ją kupują”.

Na zakończenie nasz gość odczytał kilka swoich wierszy poświęconych górom.

Młodzież mogła również kupić książki naszego gościa i uzyskać autograf. Następnie ustawiła się długa kolejka do zdjęć z autorem.

Pragniemy podziękować pani Teresie Naduk zastępcy Dyrektora Gimnazjum w Grójcu za pomoc w organizacji spotkania.

„Drzemać do słońca, z głową

na kamieniu, z widokami gór

pod powieką. Wysoko,

tuż pod granią, leżeć w gołoborzu