„Obroń się sama”

robert moskwamWszyscy znamy Roberta Moskwę jako doktora Artura Rogowskiego z „M jak miłość”. Za tę rolę polubiły go wszystkie Polki. Spotkanie, które zorganizowała Wypożyczalnia dla Dorosłych w ramach projektu „Biblioteka – miejsce przyjazne seniorom”, związane było nie z filmem, ale z tematem bezpieczeństwa.

 Nasz gość prowadzi kursy samoobrony dla kobiet „Obroń się sama”. Kursy te „nie mają uczyć jak się bić, tylko jak unikać zagrożenia”.


Niestety żyjemy w społeczeństwie, które rzadko reaguje na zagrożenie innych ludzi. Boją się, nie chcą mieć kłopotów. Wygodne jest tłumaczenie, że „mnie to nie dotyczy”. Dlatego tak ważna jest wiedza jak unikać zagrożenia, jak radzić sobie w momentach zagrożenia.


Podczas wykładu pan Robert przekazał wiele cennych wskazówek m. in. jak wzywać pomoc. Nie krzyczymy:Pali się!, tylko prosimy o pomoc konkretną osobę. Człowiek wskazany czuje się zobowiązany do działania. Nie potrafi odmówić. Nie wpadamy w panikę. Na zaczepki nie reagujemy, nie wchodzimy w dyskusję. Przestrzegał przed nadmiernymi emocjami. Akcja rodzi reakcję.


Mówił także, na co w zachowaniu potencjalnego przeciwnika zwracać uwagę, jak wykorzystać przedmioty codziennego użytku do obrony. Mówił także o przepisach związanych z obroną konieczną.
Ponad czterdziestoosobowa publiczność z ogromnym zaciekawieniem wysłuchała wykładu. Dwuipółgodzinne spotkanie minęło niepostrzeżenie tym bardziej, że nasz gość opowiadał barwnie, często ubarwiał je anegdotami. Niezaprzeczalnym walorem były tu też zdolności aktorskie. Z żalem żegnaliśmy naszego gościa, ale będziemy mogli spotykać Go na małym ekranie. Dobra wiadomość dla fanów - wraca z Norwegii dr Rogowski.