Lekcja przysposobienia bibliotecznego

lekcja biblioteczna 20141mW pochmurną środę Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży odwiedzili uczniowie II klasy z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Grójcu. Dzieci uczestniczył w lekcji przysposobienia bibliotecznego.

 


Podczas zajęć dowiedziały się jak wygląda praca w bibliotece, jakie są zasady korzystania z księgozbioru i imprez bibliotecznych.

Po zapoznaniu ich z zasadami jakie panują w Bibliotece pani bibliotekarka przeczytała dzieciom wiersz Juliana Tuwima pt. Cuda i dziwy, po czym omówiła go wraz z nimi. Następnie uczniowie mieli za zadanie narysować swoje marzenia, które zebrane razem miały tworzyć piękną księgę marzeń. Naprawdę było co podziwiać, powstała piękna książka.

 


Po zajęciach w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży przeszliśmy do Wypożyczalni dla Dorosłych oraz Czytelni. W Wypożyczalni dzieci zapoznały się z ustawieniem księgozbioru dla dorosłych, gdzie przychodzą ich rodzice i dziadkowie.

W Czytelni Dzieci dowiedziały się, że tutaj są książki,  gazety i czasopisma, które można czytać na miejscu. Niektóre z czasopism można wypożyczać do domu. W tym miejscu znajdują się także komputery dla Czytelników i można z nich korzystać. A kiedy mama lub tata wybiera dla siebie książki, tu można czytać książeczkę wybraną przez siebie w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży.

A jak można znaleźć książkę? – biblioteka ma ich bardzo dużo. Służy do tego katalog. Może występować w dwóch postaciach jako katalog komputerowy albo kartkowy – małe karteczki pisane przez bibliotekarza i pogrupowane w szufladkach.
A gdy w szkole jest zadanie – skąd się wzięła nazwa Grójec, albo jacy sławni ludzie żyli  w Grójcu, to wtedy koniecznie trzeba odwiedzić Czytelnię, bo tu są książki o historii naszego miasta.

Szczególnie podobał się dzieciom system przesuwnych regałów – aktywnie uczestniczyli
w czynności przesuwania. Dowiedzieli się także, że ważne jest bezpieczeństwo. Aby nie „zakręcić” innego Czytelnika między półkami, należy zablokować sąsiadujące ze sobą regały.

Bezpieczeństwu służy także dzbanecznik, który  pożera owady. Jak słusznie stwierdziła jedna z dziewczynek -  jest to kwiatek mięsożerny. Czytelników jednak nie jada. Są za duzi, nawet jeśli są to dzieci. Zatem czujmy się bezpiecznie w Bibliotece.