Warsztaty malarskie Vedic Art

vedic 1mW tegorocznym projekcie  realizowanym przez Wypożyczalnię dla Dorosłych „Biblioteka – miejsce przyjazne seniorom” zaproponowaliśmy warsztaty malarskie Vedic Art.

Vedic Art to kurs rozwoju kreatywności poprzez malowanie. Jest to też rodzaj terapii przez sztukę, gdzie malujący sam staje się swoim własnym terapeutą, uczy się jak korzystać w codziennym życiu z mądrości wewnątrz siebie, z intuicji . Metoda ta stworzona została przez szwedzkiego malarza Curta Källmana w latach 80-tych i rozpowszechniła się głównie w Skandynawii a od kilku lat i w Polsce. Nie jest to kurs malowania żadną szczególną techniką, nie uczy jak malować portret, pejzaż czy martwą naturę, w ogóle nie uczy jak malować, lecz "przypomina jak malować", jak bawić się kolorem i kształtem i jak być bardziej kreatywnym i twórczym w codziennym życiu, w radzeniu sobie z problemami, emocjami, trudnymi decyzjami. Uczestniczyć w zajęciach i malować w ten sposób może KAŻDY, niezależnie od wieku czy posiadanych lub nie posiadanych doświadczeń i talentów.

Kurs jest szczegółowo opracowanym 30-godzinnym programem, na który składają się konkretne ćwiczenia malarskie według 17 zasad wedyjskich, krótkie wykłady i rozmowy w grupie z uczestnikami. W trakcie zajęć nie rozmawiamy o obrazach, nie oceniamy ich w żaden sposób, nie krytykujemy, nie chwalimy, rozmawiamy tylko o procesie malowania i uczuciach uczestników, gdyż same obrazy są jakby produktem ubocznym procesu dochodzenia do prawdy w sobie (na dany temat aktualnie malowany). Co nie znaczy, że powstałe w ten sposób prace nie są piękne - wręcz przeciwnie - niejednokrotnie potrafią zaskoczyć nie tylko samych malujących, (którzy nie spodziewali się, że potrafią), ale i oglądających z zewnątrz, gdyż niosą w sobie często wielki ładunek emocjonalny lub po prostu emanuje z nich radość tworzenia.
W przypadku naszych 13 godzin zajęć "przerobimy" na nich około połowy całego kursu Vedic Art czyli  8 lub 9 z 17 zasad wedyjskich, około połowy podanych tematów i zagadnień, a kurs zakończymy wystawą powstałych prac.

Paulina Linfert.