Mój cień, twój cień- warsztaty manualne

Na pewno wiele razy widziałeś swój cień na chodniku czy na ścianie budynku, czasami był normalny, niekiedy nietypowy i bardzo śmieszny. To bardzo ciekawe zajęcie dla tych co podczas dni wolnych od nauki nudzą się w domu.
Ferie zimowe w Bibliotece rozpoczęliśmy od zabawy z cieniem.Wykorzystaliśmy do tego własne dłonie oraz strumień światła puszczony na ścianę.

Poprzez specjalny układ dłoni rzucaliśmy cienie. Niestety wiele razy musieliśmy próbować aby wyszedł pożądany efekt. Zajęcie wydaje się dość proste ale tak naprawdę trzeba mieć sprawne i elastyczne palce by stworzyć coś naprawdę wyjątkowego a niektórzy chcieliby nawet posiadać dodatkową rękę. Tematem naszych warsztatów były zwierzęta domowe i drapieżniki. Po wielu próbach pokazywaliśmy drapieżne niedźwiedzie, małe pieski, wilki, orły, itp. Niektórzy tworzyli prawdziwe arcydzieła. Zabawa dodatkowo,  pobudzała naszą wyobraźnię, ćwiczyła nas manualnie i rozwijała w nas wytrwałość, która w tym przypadku była bardzo potrzebna.
Następnie rozwijając tradycje naszego kraju próbowaliśmy sobie przypomnieć różne przysłowia o zimie np:.  Bój się w styczniu wiosny bo marzec zazdrosny, Jak styczeń zachlapany to lipiec zapłakany. Nie każdy pamięta jeszcze takie przysłowia więc mieliśmy okazję  aby sobie co nieco przypomnieć.