Spotkanie z panią Joanną Siedlecką

Kolejnym działaniem zrealizowanym przez Wypożyczalnię dla Dorosłych było zaproszenie pani Joanny Siedleckiej na spotkanie z młodzieżą z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Realizacja tych spotkań możliwa jest dzięki współpracy z dyrekcją Szkoły a młodzież ma korzyść z pogłębienia wiedzy programowej o nowe wiadomości bezpośrednio od autora książek.

Tematem tego spotkania były sylwetki pisarzy, bohaterów książek biograficznych Joanny Siedleckiej: Witolda Gombrowicza, Witkacego, Zbigniewa Herberta, Jerzego Kosińskiego.

 

 

 Na wstępie autorka opowiedziała o sobie, o swojej pracy o pasji poszukiwawczej. Ukończyła Uniwersytet Warszawski Wydział Psychologii i Pedagogiki oraz Wydział Dziennikarstwa. Jako dziennikarka współpracowała z Ryszardem Kapuścińskim /wcześniej była jego studentką/ oraz m.in. z Teresą Torańską i Barbarą Łopieńską. Po negatywnej weryfikacji dziennikarki po 13 grudnia 1981 roku, J. Siedlecka zajęła się wyłącznie eseistyką. Od 2000 r. jest wykładowcą w Wyższej Szkole Dziennikarskiej im. M. Wańkowicza w Warszawie. Członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Stowarzyszenia Wolnego Słowa.

Następnie pisarka opowiedziała o kulisach powstawania swoich książek, o pozyskiwaniu materiałów, często w zaskakujący sposób. Przypominało to czasem pracę detektywa.

Jaśnie Panicz – portret Witolda Gombrowicza to ukazanie pisarza poprzez relacje ludzi tzw. drugiego planu: ich lokajów, parobków, kucharek, kolegów ale nie po piórze, jego pierwszej miłości. Daje to portret wielokrotny, bez zafałszowań.

W książce Pan od poezji – o Zbigniewie Herbercie odkrywa mroczne strony jego biografii. Przytacza wiele nieznanych wcześniej faktów a które odcisnęły mocne piętno na jego twórczości. Z powodu wczesnego kalectwa nie mógł brać udziału w II wojnie, mógł tylko „marzyć o karabinie”. Odkupił swe nieuczestnictwo w walce i konspiracji wiernością poległym i wartościom, o które walczyli.

Czarny ptasior to z kolei „odkrywanie” tajemnic Jerzego Kosińskiego. Joanna Siedlecka śledzi wojenne losy Kosińskiego, które autor opisał w książce „Malowany ptak”. Prawdziwa wersja jego okupacyjnych przeżyć jest zupełnie inna. Okazało się jak pisze autorka, że „nie było samotnej tułaczki przez Europę Wschodnią, aktów fizycznego bestialstwa i sadyzmu. Była natomiast „historia rodziny Lewinkopfów-Kosińskich, którzy przetrwali okupację na polskiej wsi, dzięki chłopom, księdzu i miejscowej komórce PPR”.

Autorka napisała także dwie ważne książki Kryptonim „Liryka” i „Obława”. W pierwszej opisuje sposoby, środki jakie stosowano do rozpracowywania pisarzy przez bezpiekę. Druga to jak napisał prof. Stanisław Bereś „wstrząsająca książka o losach pisarzy represjonowanych oparta na archiwach Instytutu Pamięci Narodowej”. Na zakończenie spotkania pani Joanna przeczytała wiersz Wojciecha Młynarskiego zachęcający do czytania.

Dziękujemy pani Teresie Kowalskiej – v-ce dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Grójcu – za pomoc w organizacji spotkania.