27 września zakończono obchody Roku ks. Piotra Skargi w MGBP Grójec

Uroczystość zgromadziła uczniów, nauczycieli i dyrektorów szkół z powiatu grójeckiego biorących udział w konkursie „Pamięć o Skardze w rodzinnym mieście”. Konkurs był rezultatem czerwcowego Spaceru historycznego, podczas którego młodzież przemierzała Grójec pod kierunkiem przewodnika i szukała miejsc związanych ze Skargą w jego miejscu urodzenia.

Jury, pod przewodnictwem pani Kingi Majewskiej – dyrektor Biblioteki oceniło prace konkursowe w dwóch kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, gimnazja. W pierwszej grupie bezkonkurencyjni byli uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Kruszewie. Miejsca od I do III zajęli: Emilia Michalak, Filip Dudziński i Alicja Świdzińska. Emilia w nagrodę dostała aparat cyfrowy, tablet powędrował do Filipa, Alicja natomiast otrzymała, zgodnie z życzeniem komplet książek Ewy Nowak z tzw. serii miętowej.

W grupie gimnazjum najwyżej oceniono album Stefana Matyjasa z Publicznego Gimnazjum w Belsku Dużym, który został nagrodzony zestawem hi-fi. Drugie miejsce zajęła Natalia Sęk z Publicznego Gimnazjum w Dębnowoli. Uczennica otrzymała radiomagnetofon. Trudno było przyznać III miejsce. Jury wyłoniło ex aequo: Joannę Grotowską ze szkoły w Belsku i Gabrielę Nowocień z Publicznego Gimnazjum w Błędowie. Joasia została nagrodzona myszą bezprzewodową, Gabrysia życzyła sobie Księgę wszystkich dokonań Sherlocka Holmesa oraz płytę Balkan Jewish z muzyką klezmerską i bałkańską. Wszyscy laureaci i uczestnicy konkursu otrzymali Leksykony lektur szkolnych.

Podczas uroczystości rozdano również nagrody za Krzyżówkę Skargowską. Pani Alicja Jacek z Nowego Miasta n/Pilicą otrzymała, zgodnie z życzeniem piękne wydanie Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu, zaś Joanna Smouch – uczennica grójeckiego Gimnazjum wygrała książkę Piramidy Napoleona. Pani Małgorzacie Radlińskiej, mieszkance Łodzi nagrodę książkową wyślemy pocztą.

Cieszy nas „ponadregionalne” zainteresowanie naszymi działaniami. Ogółem w konkursach związanych z postacią Skargi wzięło udział prawie 300 osób, głównie uczniów w różnym wieku.  Spośród szkół średnich w liczbie uczestników wyróżniło się grójeckie LO oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Grójcu. Choć byli też uczniowie z Warki, Jasieńca i Nowej Wsi.

Spośród gimnazjów najwięcej uczniów do konkursów wystawiła placówka z Grójca, Publiczne Gimnazjum w Dębnowoli oraz szkoła z Błędowa. Pierwszy raz w naszych działaniach wystartowało Niepubliczne Gimnazjum z Wilkowa.

Wśród podstawówek wyróżniła się grójecka „dwójka” oraz Publiczna Szkoła Podstawowa z Kruszewa. Po raz pierwszy w Turnieju Grójbój związanym ze Skargą wzięli udział uczniowie z Konar i Zaborowa.

Na uroczystość podsumowującą Rok ks. Piotra Skargi przybyli włodarze naszego miasta. Obecni byli zastępcy burmistrza: pan Janusz Gaweł i pan Tadeusz Krzyżanowski. Przybyli też zastępca przewodniczącego Rady Miejskiej w Grójcu – pan Kazimierz Kochański oraz przewodnicząca Komisji Oświaty i Kultury – pani Barbara Pawlak.

Bardzo dziękujemy władzom samorządowym za wsparcie finansowe naszych działań. Dziękujemy również Bankowi Spółdzielczemu w Grójcu, fundatorowi nagród w jednym z konkursów. Liczymy na dalszą współpracę i zaangażowanie. W przyszłym roku planujemy podjąć zadania związane również z okrągłą rocznicą.