Śladami słynnych polskich sportowców

 Biblioteka wspiera wszelkie akcje dotyczące zdrowia i rozwoju dzieci i młodzieży. Dlatego też zorganizowała wycieczkę do Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Spale. To miejsce stwarza warunki do szkolenia i rozwoju młodych sportowców. Mieliśmy okazję zwiedzić bazę treningową olimpijczyków i kadry narodowej oraz nowoczesne centrum rehabilitacji, w którym sportowcy mogą liczyć na profesjonalną pomoc, oferując usługi z zakresu odnowy biologicznej jak sauna, hydroterapia czy jaskinia solna oraz krioterapia i fizykoterapia.Zwiedziliśmy m.in. stadion lekkoatletyczny, największą w Polsce halę lekkoatletyczną, halę wielofunkcyjną z boiskami do siatkówki, koszykówki, piłki ręcznej oraz krytą pływalnię, siłownię, salę do zapasów, judo i karate, strzelnicę pneumatyczną oraz salę do szermierki.

Dzieci zadawały wiele pytań przewodnikowi, m.in. kto znany ćwiczył na konkretnym przyrządzie, jakie wymiary ma pływalnia, czy każdy może skorzystać z tego obiektu, kto z olimpijczyków trenował na danej sali, itp.

Dzieci miały również szansę zagrać w siatkówkę plażową oraz w inne gry zręcznościowe. To była świetna zabawa. Po wyczerpujących zajęciach sportowych przyszedł czas na odpoczynek. Wybraliśmy się na spacer do Parku Pokoleń Mistrzów Sportu. Spacerowaliśmy Alejami Szermierzy, Ciężarowców, Lekkoatletów, itp. aż doszliśmy do amfiteatru, gdzie, co niektórzy z nas dali popisy wokalne.

W godzinach popołudniowych, nieco zmęczeni, ale szczęśliwi uczestnicy wycieczki wrócili z uśmiechem na ustach do domu.

Wycieczka ta była zarówno dla dzieci jak i dla ich opiekunów wspaniałą odskocznią od obowiązków i problemów, z jakimi borykają się na co dzień.