Bezpieczne wakacje

Gdzie twórczo i ciekawie spędzić wolne wakacyjne dni? Najlepiej w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży. Początek lata upłynął tu pod znakiem warsztatów z pedagogiem. W ramach cyklu „Bezpieczne wakacje” dzieci poznawały metody radzenia sobie z zagrożeniami, jakie mogą je spotkać – zwłaszcza wtedy, gdy spędzają wolny czas z rówieśnikami, bez obecności rodziców.

Podczas zajęć podjęty został problem uzależnień wśród młodzieży i sposoby uniknięcia sytuacji, które prowadzą do kontaktu z papierosami, alkoholem czy narkotykami. Omawiane także były sytuacje, w których dziecko jest ofiarą różnych form agresji. Dzieci uczyły się, jak wówczas reagować i gdzie szukać pomocy. Na ostatnich zajęciach z cyku uczestnicy rozmawiali o tym, jak podczas wakacji „nie dać się samemu sobie”: własnemu lenistwu, chęci siedzenia przed komputerem całymi dniami itd. Dzieci brały udział w ćwiczeniach, mających na celu kształtowanie pozytywnego obrazu siebie i poczucia własnej wartości.

Podczas całego cyklu zajęć, oprócz podejmowanych poważnych tematów, dzieci uczestniczyły w  psychozabawach i integracyjnych zabawach ruchowych. Podczas spotkań odgrywały scenki, rysowały – forma warsztatów była różnorodna, atrakcyjna i dostosowana do młodych uczestników.

„Bezpieczne wakacje” były pierwszym cyklem z letniej oferty Biblioteki. Przez cały lipiec i sierpień będą tu prowadzone różnorodne, interesujące zajęcia, na które serdecznie zapraszamy wszystkie te dzieci, które są ciekawe świata i nie lubią nudy.

Katarzyna Ekiel