Wieczór z Polą Negri

Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Grójcu w ramach projektu Wesołe jest życie seniora – z Biblioteką zorganizowała spotkanie z Barbarą Rybałtowską. Tym razem znana i lubiana przez czytelników pisarka wystąpiła z monodramem Próba u Poli Negri.

Próba u Poli Negri to barwna opowieść o życiu wielkiej polskiej aktorki, legendy kina, poprowadzona z wykorzystaniem nagranych przez Polę Negri w latach trzydziestych piosenek, z tekstami tłumaczonymi przez Barbarę Rybałtowską.

Akcja sztuki rozgrywa się w domu Poli w San Antonio, gdy w trakcie próby recitalu z filmowymi przebojami do artystki dzwoni z prośbą o wywiad dziennikarz z Polski. Wywołuje to lawinę wspomnień - aktorka na nowo przeżywa historię swego życia.

Wraz z Barbarą Rybałtowską prześledziliśmy losy jedynej Polki, która podbiła Hollywood. Od Lipna, gdzie się urodziła do San Antonio w Teksasie, gdzie mieszkała. Pani Barbara w swoją opowieść wplotła wiele anegdot, ciekawostek z życia gwiazdy. Mówiła o rywalizacji Poli Negri z inną wielką gwiazdą kina Glorią Swanson, o tym, że ulubionym filmem Hitlera był film Mazur, w którym grała Negri. O miłościach jej życia Rudolfie Valentino, Charliem Chaplinie, mężach: hrabim Eugeniuszu Dąmbskim i gruzińskim księciu Sergiuszu Mdivanim. Najważniejszą osobą w jej życiu była jednak matka Eleonora Chałupiec. Jej rady były dla Polity, jak ją nazywał Rudolf Valentino, drogowskazem np. Kochaj bliźniego swego jak siebie samego, ale nie bardziej, bo z tego same kłopoty.

W piękną i barwną opowieść pani Barbara wplotła piosenki, które wykonywała Pola Negri. Warto było posłuchać tych przejmujących pieśni o miłości, rozstaniu, o ludzkim losie.

Bernard Shaw powiedział w czasie jednego ze spotkań z Polą w Londynie, że „ludzie potrzebują złudzeń, by stawić czoła życiu”.  I Pola Negri i Barbara Rybałtowska tę misję wypełniły.

Pani Barbarze akompaniował Paweł Olszewski, który jest muzykiem, pedagogiem, pianistą i akordeonistą, akompaniatorem i muzykiem teatralnym w teatrze Syrena.

Projekt Wesołe jest życie seniora – z Biblioteką dofinansowano ze środków Programu Działaj Lokalnie VII Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Stowarzyszenie W.A.R.K.A.