Spotkanie autorskie z Kazimierzem Kochańskim

Tegoroczny „Tydzień Bibliotek” obchodzony jest pod hasłem „Biblioteka miejscem spotkań”. Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Grójcu, włączając się po raz pierwszy w realizację tego ogólnopolskiego święta bibliotek zadbała więc, aby w bogatym programie przygotowanych z tej okazji imprez, spotkań nie zabrakło.
Jednym z nich było spotkanie z Panem Kazimierzem Kochańskim, które rozpoczęło się 7 maja o godz. 1700 i było bardzo udanym finałem obfitującego w wydarzenia, pierwszego dnia obchodów.

Spotkanie, które odbyło się w sali klubowej GOK, zostało zatytułowane „Słuchać czy słyszeć” i przeplatały się w nim wątki poetycko-muzyczne.
KAZIMIERZ KOCHAŃSKI jest mieszkańcem Grójca, nauczycielem, poetą, autorem tekstów piosenek, kompozytorem drobnych utworów muzycznych. Autor kilku tomików poezji i zbiorów fraszek, wielokrotnie nagradzany, m. in. zdobywca I nagrody w grójeckim konkursie „O Laur Jabłoni”, ostatnio laureat Nagrody Specjalnej Marszałka Województwa Mazowieckiego w IX Mazowieckim Konkursie Literackim na Fraszkę o Statuetkę J. Kochanowskiego (Zwoleń) i wyróżniony w II Konkursie na Fraszkę „Muzyczna Cegiełka”(Radom). Debiutował w 1980 r. w "Zielonym Sztandarze". Wiersze publikował m.in. na łamach "Okolic" , "Razem", "Zarzewia", Głosu Nauczycielskiego", "Barw", "Przemian", na antenie Polskiego Radia oraz w almanachach.
Założył i jest stałym przewodniczącym Klubu Miłośników Literatury i Sztuki
w Grójcu.
Podczas spotkania Pan Kazimierz zaprezentował słuchaczom cały wachlarz swoich talentów. Przedstawił wiersze – te starsze, na przykład nagrodzone w konkursie „O Laur Jabłoni” i publikowane w ogólnokrajowej prasie oraz nowe, m. in. pochodzące z wydanego w 2003 zbioru „Kolekta”, a także teksty napisane do dwóch mających się wkrótce ukazać płyt, z których jedna będzie w całości wypełniona piosenkami do słów Pana Kochańskiego, w drugiej zaś znajdą się dwie parakolędy jego autorstwa.
Muzykę do płyt skomponował Mariusz Klimek, absolwent PSP nr 1 w Grójcu, uczeń Pana Kazimierza, flecista, kompozytor i śpiewak, który niedawno obchodził 15-lecie pracy artystycznej i scenicznej.
Próbkę talentu obu panów i efekty ich współpracy artystycznej uczestnicy spotkania mieli okazję podziwiać dzięki wysłuchaniu kilku utworów z płyty „Taki dryf” z muzyką i śpiewem Mariusza Klimka do tekstów Kazimierza Kochańskiego.

W końcu przyszła kolej na poznanie Pana Kochańskiego jako fraszkopisarza. Zaprezentował zebranym znakomity wybór spośród stu swoich najnowszych fraszek, które wkrótce zostaną wydane w formie ilustrowanego tomiku.
Niektóre fraszki wywoływały wśród słuchaczy salwy wesołego śmiechu, inne – tylko lekki uśmiech zadumy…
Pan Kochański twierdzi, że swoich fraszek nie wymyśla, on je „tylko zapisuje”. Są jego reakcją na ludzi, zdarzenia, codzienne sytuacje. Tak więc prawdziwym autorem fraszek jest po prostu – życie.
Ale nie tylko bohater spotkania mógł tego dnia zaprezentować swoje talenty. Pomiędzy kolejnymi porcjami poezji i piosenek z płyty była również muzyka na żywo. Pan Kazimierz grał na gitarze a śpiewali…wszyscy uczestnicy spotkania.
Na zakończenie Pan Kochański podziękował za zaproszenie Pani Dyrektor Kindze Majewskiej oraz życzył Bibliotece udanych realizacji w kierunku zawartym w trzech pojęciach: misja, tradycja oraz dobrze pojęty snobizm lokalny. Jak wyjaśnił, misją jest upowszechnianie kultury, przy zachowaniu i kultywowaniu lokalnej tradycji. Natomiast „pozytywny” snobizm powinien przejawiać się we wspieraniu i promowaniu miejscowych przedstawicieli kultury i nauki.
Mamy nadzieję, że właśnie spotkanie z Panem Kochańskim , jak i inne inicjatywy grójeckiej książnicy przyczyniają się do realizacji tak pojętej misji Biblioteki.

Ewa Stężycka